Земля

Вчені: На Землі може утворитися новий океанський басейн

Вчені розповіли, що велика тріщина в кілька кілометрів, яка утворилася в південноафриканській долині свідчить про розірвання континентів і сейсмічної активності в Кенії. Матеріали дослідження з’явилися в профільному виданні.


Земля – планета, яка постійно змінюється. Хорошим прикладом цього процесу є тектоніка плит. Час від часу трапляється щось драматичне, яке змушує вчених повертатися до питання про розірвання африканського континенту. Літосфера Землі (утворена корою і верхньою частиною мантії) розбита на ряд тектонічних плит. Ці пластини не є статичними, але рухаються відносно один одного з різною швидкістю «ковзання» по в’язкій астеносфері.

Саме механізми руху, ймовірно, будуть включені в конвекційні течії в астеносфері і сили, що виникають на кордонах між пластинами. Ці сили не просто переміщують пластини, вони також можуть викликати розрив, що веде до створення нових кордонів. Східноафриканська система рифтів є прикладом такого процесу.

Коли літосфера схильна до горизонтальної розтягучої сили, вона стоншується і розривається, утворюючи цілі долини. Процес супроводжує сейсмічна або вулканічна активність. Розломи – це початковий етап континентального розлому і, в разі успіху, може утворитися новий океанський басейн. Теж саме відбувалося з Атлантичним океаном.

Східноафриканский рифт описується як активний тип розколу, в якому джерелом стресів є циркуляція підстилаючої мантії. Під цим розломом піднесення великого мантійного плюму домінує над літосферою, змушуючи її слабшати в результаті підвищення температури, піддаючись розтягуванню та руйнуванню.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button