Людина

Вчені навчилися «омолоджувати» імунітет

Молодильні яблучка, фонтан вічної молодості, цілющі джерела. Здається, люди були одержимі ідеєю збереження своєї юності відтоді, як усвідомили, що нікому не вдасться уникнути старіння.

Вчені з ізраїльського інституту Вейцмана «омолодили» старих лабораторних мишей, пише isramed.org.

Все почалося з того, що професор Валерій Крижановський і доктор Йосі Овадії з факультету молекулярної клітинної біології впритул зайнялися вивченням того, як ефективно імунітет здатний видаляти старі клітини. Ці клітини – основні винуватці «вікових» захворювань.

Якщо в організмі їх накопичиться надто багато – результат буде на обличчі в прямому і переносному сенсі. Органи вже не будуть так ефективно справлятися зі своїм завданням, шкіра втратить пружність, і людина буде в цілому виглядати старшою за свої роки. Щоб глибше вивчити питання, вчені провели дослідження в два етапи.

Етап №1

В якості перших піддослідних було вирішено використовувати лабораторних мишей. Вчені штучно позбавили їх важливого гена, відповідального за ефективну роботу імунної системи і стали чекати, поки піддослідним виповниться два роки – для гризунів це глибока старість.

В результаті експерименту було доведено, що тіла дворічних мишей з нормальним імунітетом жили і виглядали абсолютно стандартно для свого «похилого віку», чого не можна сказати про гризунів, позбавлених важливого гена. Їх тіла були помітно «зношені»: важкі хронічні захворювання, запальні процеси.

Етап №2

Тим мишам, що дожили до кінця експерименту, незважаючи на видозмінений імунітет, вчені ввели спеціальний препарат, який сприяє виживанню старіючих клітин в початковому стані. Той же препарат був введений мишам, чиє передчасне старіння було обумовлено іншими генетичними проблемами.

Результат перевершив всі очікування: старіючих клітин стало значно менше, запальні процеси припинилися, а органи почали функціонувати значно краще. Аналізи піддослідних мишей були практично ідентичні тим, що були взяті у молодих і здорових гризунів. Їх життєздатність, а відповідно – тривалість життя зросла.

Чого варто чекати далі?

Результати дослідження на лабораторних мишах не так давно були опубліковані в журналі Nature Communications і в цілому з ентузіазмом сприйняті медичним співтовариством. Вчені планують випробувати можливості свого препарату на людях. Цілком можливо, дуже скоро фахівці «навчать» людський імунітет самостійно видаляти старіючі клітини.

Натхнення: greenpost.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button