Екологія

Вчені назвали нову небезпеку тропічних ураганів в Атлантиці

Потужні урагани в тропічних широтах Атлантики не тільки завдають величезний економічний збиток, але і вкрай негативно впливають на стан лісів на островах Карибського моря і на узбережжі Америки. В майбутньому стихійні лиха стануть головною загрозою їх існуванню, пишуть вчені в журналі Nature Communications.

“Те, що відбулося на Пуерто-Ріко, — прогноз на майбутнє. Урагани будуть знищувати все більше дерев — все те, що захищало їх в минулому від руйнівної сили стихії, вже не діє. Площа лісів скоротиться, вони стануть нижче і менш різноманітними, оскільки у них не буде часу на відновлення”, — заявила Марія Уріарте (Maria Uriarte) з Колумбійського університету в Нью-Йорку (США).

В останні три роки на узбережжі Північної Америки постійно виникають потужні урагани, завдаючи величезний економічний збиток в прибережних містах і селищах Америки і викликаючи великі проблеми для популяцій деяких рідкісних тварин, таких як метелики-монархи.

Тільки за серпень і вересень 2017 року в Атлантиці виникло відразу чотири потужних урагани четвертої і п’ятої категорії небезпеки: “Харві”, “Ірма”, “Хосе” і “Марія”, залишили Пуерто-Ріко без електрики і створили потенційно катастрофічну ситуацію на атлантичному узбережжі США і Мексики.

Крім руйнувань, на ліквідацію яких щороку йдуть десятки мільярдів доларів, подібні вихори вкрай негативно впливають на екосистеми Карибських островів і Центральної Америки, знищуючи колонії рідкісних видів тварин і рослин. Приміром, урагани 2016 року вбили приблизно половину метеликів-монархів, що зимували в Мексиці.

Оцінивши стан острова після урагану “Марії” і минулих, менш потужних штормів, Уріарте і її колеги з’ясували, що згубна дія ураганів торкнеться не тільки рідкісні види рослин і тварин, але і всі лісові екосистеми в цілому.

Для цього вчені вирушили в заповідник Ель-Юнке, розташований неподалік від Сан-Хуана, столиці Пуерто-Ріко. Екологи спостерігають за його флорою і фауною на протязі понад три десятків років, що дозволило команді Уріарте порівняти її теперішній стан з тим, як виглядали ліси острова після ураганів “Хьюго” і “Джордж” у 1989 та 1998 роках.

Як виявилося, “Марія” була набагато більш руйнівною, ніж два її попередники: вона знищила і серйозно пошкодила в два і три рази більше дерев, ніж урагани третьої категорії небезпеки. При цьому стихія торкнулася лісу вкрай нерівномірним чином частина видів дерев фактично не постраждала, а інші були майже повністю знищені.

У число перших потрапили ті види пальм, низька висота і висока гнучкість яких захищає від сильних поривів вітру, а також цекропії, далекі родичі кропиви, нездатні чинити опір дії штормів, але при цьому швидко зростаючі після їх завершення.

Сильніше всього “Марія” пошкодила дерева, у яких деревина володіє високою щільністю і міцністю, за що вони особливо цінуються в деревообробній промисловості. В цілому ураган знищив в 12 разів більше саме цих представників флори, ніж інші види.

Їх зникнення, як зазначає Уріарте, призведе не тільки до масових екологічних змін і скорочення чисельності тварин, яким необхідні подібні рослини, але і до того, що тропіки почнуть не поглинати вуглекислоту, а виділяти її. Це прискорить глобальне потепління і зробить урагани ще більш руйнівними, підсумовують вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments