Технології

Вчені отримали тканину з негорючої бавовни

Група американських дослідників схрестила кілька сортів бавовнику, щоб в результаті отримати рослину, придатну для виготовлення негорючих тканин. Дослідження опубліковано в журналі PLoS One.

Бавовник виробляє одну з найпопулярніших рослинних волокон в світі / © wikipedia.org

В останні роки одяг з бавовни — натуральної тканини, теплої, легкої і гігроскопічної — стає все популярнішим, що закликає селекціонерів звернути увагу на виведення нових сортів бавовнику зі зміненими властивостями волокон. Зокрема, одна з головних проблем натуральної бавовни полягає в тому, що вона легко і швидко загоряється. Це змушує виробників одягу додавати в бавовняну тканину антипірени – хімічні речовини, що перешкоджають загорянню.

На жаль, вогнезахисна обробка тканини руйнується через певну кількість прань, а самі антипірени негативно впливають на навколишнє середовище. Щоб забезпечити вогнезахист готової тканини без зниження її якості, дослідники з Міністерства сільського господарства США вирішили звернути увагу на деякі сорти коричневого бавовнику, волокна якого порівняно погано горять.

Щоб підібрати найкращих кандидатів для подальшого відбору, вони випробували 11 сортів бавовни, спалюючи зразки тканини з їх волокон і оцінюючи їх стійкість до вогню. Потім, відібравши п’ять найбільш стійких сортів, дослідники схрестили їх між собою, домігшись отримання тканин, які горіли істотно гірше батьківських сортів, а в деяких випадках вогонь навіть загасав сам по собі.

Щоб зрозуміти причину подібної вогнестійкості, автори роботи вивчили геном “вогнетривкого” бавовнику і з’ясували, що в новому сорті об’єдналися незначні генетичні зміни, накопичені його попередниками і забезпечували їм помірну вогнестійкість. Також випробування отриманої тканини продемонстрували, що за властивостями вона не поступається звичайній.

Надалі дослідники планують детально вивчити генетичну основу вогнетривкості бавовнику, що дозволить в майбутньому надавати такі ж властивості іншим сортам методами генної інженерії. Також отриману тканину чекають додаткові випробування, що дозволить оцінити її якості після численних прань і тривалого носіння.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button