Земля

Вчені підтвердили здатність змій формувати стабільні соціальні зв’язки (відео)

Попри те що багато хто з нас вважають змій холодними і бездушними істотами, ці плазуни схильні формувати тісні групи від трьох до восьми особин — і, розлучаючись на деякий час, незмінно повертатися до своїх товаришів.

Підв’язкові змії, також відомі як садові вужі, — одні з найпоширеніших змій в Північній Америці. Крім цього, вони зустрічаються в Канаді, Мексиці і Центральній Америці. Мешкають ці неотруйні плазуни переважно в рівнинних районах, віддаючи перевагу вологій місцевості. Найчастіше їх можна помітити ковзаючими вздовж газонів або між скель.

Більшість з нас вважають змій холодними та самотніми істотами, байдужими до інших. Однак дослідження, опубліковане в журналі Behavioral Ecology and Sociobiology, спростовує цей стереотип. Вчені із США і Канади розглядали поведінку 40 підв’язкових змій: 30 з них відловили в дикій природі, а десять спочатку утримувалися в неволі і були придбані в заводчика. Так дослідники з’ясували, що змії виявляють схильність не тільки до формування спільнот, але і після вимушеної розлуки завжди повертаються до своєї початкової групи.

«Соціальна поведінка рептилій в цілому — і змій зокрема — складніша і, ймовірно, більша, ніж ми думали», — каже Елізабет Пеннис, еколог з Університету Флориди.

Керівник дослідження і поведінковий еколог Морган Скіннер з Університету Уїлфрід Лорье (Канада) помістив десять змій в обгороджені вольєри площею близько восьми метрів кожен. Там розташовувалися по чотири пластикові ящики, в яких змії могли сховатися, тому, щоб знайти притулок, їм потрібно було згрупуватися. Для простоти ідентифікації всіх змій позначили різними візерунками з точок. Потім фотографували тварин кожні п’ять секунд протягом восьми днів, тим самим відстежуючи їх пересування. Два рази в день вчені записували, які групи ці плазуни формували.

Результати показали, що змії утворювали групи від трьох до восьми особин. Тоді вчені вирішили ускладнити завдання: вони витягли змій з коробок, очистили вольєр від запахів і слідів тварин і помістили їх назад в різні місця навколо коробок. Знімки показали, що тварини вперто поверталися в ту групу, в якій вони перебували.

«Всі тварини, навіть змії, повинні взаємодіяти з іншими, — зазначає Скіннер. — Як і ми, вони шукають соціальні контакти і вибирають, з ким спілкуватися».

Крім того, автори статті провели «особистісні тести», оцінивши сміливість або сором’язливість змій, розміщуючи їх на деякий час у вольєри поодинці. Як виявилося, сміливим зміям знадобилося деякий час, щоб озирнутися по сторонах, обнюхати всі навколо, в той час як сором’язливі воліли відразу заповзати в коробки, залишатися всередині них і не виходити назовні. Між тим, перебуваючи в складі групи, вони діяли спільно: входячи чи виходячи з укриття одночасно, незалежно від типу «особистості» — можливо, така стратегія допомагає зміям залишатися в безпеці в дикій природі.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button