Земля

Потепління океану веде до посилення ураганів

«Харві», «Ірма», «Марія» — три урагани, що вразили узбережжя США, будучи ураганами четвертої категорії, в 2017 році. Цілком імовірно, що вони досягли такої сили завдяки аномально теплим водам Атлантичного океану — так говориться в новому дослідженні, опублікованому в журналі Science.

В наступні десятиліття, коли океан ще більше прогріється через зростання концентрації парникових газів в результаті діяльності людини, ураганів такої сили може стати ще більше. Враховуючи збиток від сезону ураганів 2017 року (10 ураганів за 10 тижнів), важко прогнозувати наслідки повторення таких стихійних явищ, що повторюються з ще більшою частотою.

Автори під керівництвом Хіроюкі Муракамі з Лабораторії Геофізичної гідродинаміки NOAA провели експерименти з моделюванням. Активні сезони ураганів в Атлантиці (як, наприклад, у 2017 році) часто пов’язані з Ла-Нінья в Тихому океані. Вони циклічні, з’являються кожні кілька років і, як правило, в цей час формується багато ураганів. Цікаво, що Ель-Ніньо, навпаки, провокує сильні вітри, які, як правило, пригнічують розвиток ураганів.

Але, спираючись на результати своїх експериментів з моделюванням, дослідники припустили, що Ла-Нінья — головна рушійна сила ураганів 2017 року. Теплі води північної частини Атлантичного океану, на думку вчених, зіграли набагато більш важливу роль. Варто відзначити, що найбільш активними вважаються урагани, відповідні категорії не нижче третьої за шкалою Саффіра-Сімпсона.

Шторми 2017 року змогли набрати таку велику силу не тільки тому, що води Атлантичного океану були теплими, але і тому, що вони були значно тепліші (у порівнянні з нормальними показниками), ніж інша частина світового океану. В одному з інтерв’ю Муракамі пояснив, що, коли Атлантичний океан набагато тепліший від інших океанів, атмосфера стає більш нестабільною, а інтенсивні урагани набирають чинності. Але коли температура океану тепліше, ніж звичайно, скрізь, то утворення великих ураганів в Атлантиці стає менш імовірним. Результати моделювання показують, що в наступні десятиліття Атлантика ставатиме тепліше, ніж інші океани. Це збільшить ризик виникнення активних ураганів в Карибському басейні, поблизу східного узбережжя США і над водами Атлантики.

Муракамі пов’язав аномально високі значення температури Атлантичного океану в 2017 році як з потеплінням клімату в результаті людської діяльності, так і з природними змінами. У майбутньому, за його словами, він очікує, що антропогенна зміна клімату буде відігравати домінуючу роль.

Дослідник ураганів Брайан Макнолді з Університету Майамі високо оцінив методологію дослідження, але не переконаний, що ураганна активність в Атлантиці в 2017 році може бути безпосередньо пов’язана з діяльністю людини. За його словами, хоча потепління океану може позначатися на посилення ураганів, краще уникати тенденції пов’язувати зміни клімату з конкретними штормами, сезонами і басейнами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button