Головна / Всесвіт / США побудують «космічну огорожу

США побудують «космічну огорожу

Навколо Землі обертається півмільйона уламків супутників, ступенів ракет та іншого антропогенного сміття. Компанія Lockheed Martin, найбільший підрядник Міністерства оборони США, виграла тендер Військово-повітряних сил на створення аерокосмічної системи спостереження під назвою Space Fence (Космічна огорожа). Розгортання системи обійдеться в 915 мільйонів доларів.

foto_cikavosti_12.06.2014-04_450

Практична необхідність у такому проекті назріла давно, а причиною послужило величезна кількість космічного сміття, що скупчилося на навколоземній орбіті. За найскромнішими підрахунками зараз навколо Землі обертається півмільйона уламків супутників, ступенів ракет та іншого антропогенного сміття, яке стабільно відправляється в космос починаючи з 1957 року, коли СРСР запустив перший штучний супутник.

Читайте також: Чи економічно вигідні космічні дослідження?

Швидкість, з якою вони борознять космічні космічні простори, становить приблизно 27 000 кілометрів на годину. Стикаючись один з одним, уламки руйнуються на більш дрібні фрагменти, створюючи ціле сміттєве поле, яке деякі фахівці називають «каскадом зіткнень». Те, як це відбувається, показане в презентації Lockheed Martin.

[youtube]7SJdN90vT04[/youtube]

Досі у людства не було способів відстежити траєкторію уламків, що створює загрозу в рівній мірі для пілотованих і безпілотних космічних операцій. Так, наприклад, у квітні вченим довелося змінити орбіту Міжнародної космічної станції, щоб запобігти зіткненню з космічним сміттям: МКС загрожувала зустріч з відпрацьованим елементом європейської ракети-носія «Аріан-5», тому станцію довелося «підняти» приблизно на 800 метрів.

А п’ять років тому незапланована зустріч російського і американського супутників над Сибіром коштувала життя обом: в результаті зіткнення нефункціонуючий російський супутник і його американський побратим з глобальної системи мобільного зв’язку Iridium перетворилися в дві величезні хмари уламків, які тепер становлять небезпеку для космічних кораблів.

Читайте також: Що робити з космічним сміттям?

Для попередження таких ситуацій буде створено Space Fence. Нова система радарів земного базування, розташована на Маршаллових островах, яка буде відстежувати і каталогізувати всі космічні уламки. Вона замінить поточну систему спостереження ВВС, запущену у 1960-е і здатну відстежити лише малу частину сміття — не більше 20 000 500 000. Space Fence повинен запрацювати в 2018 році.