Земля

Вчені пояснили, як птахам вдалося пережити вимерлих динозаврів

Вчені пояснили, як птахам вдалося пережити вимерлих динозаврів

Дослідники нещодавно виявили череп іхтіорніс – предка сучасних птахів. Його вивчення привело до нової гіпотези про те, як птахам вдалося пережити масове вимирання, на відміну від динозаврів.

Image by Sebastian Ganso from Pixabay

На рубежі крейдяного і палеогенового періодів з лиця Землі зникли всі представники групи динозаврів, але не птахи. Як їм це вдалося? Раніше вчені вважали, що визначальним фактором, який посприяв виживання птахів, був їх невеликий розмір. Однак автори нового дослідження припускають, що найважливішу роль зіграла еволюція мозку птахів. А саме його збільшення розмірів і розвиток зорової системи. Результати дослідження опубліковані в журналі Science Advances.

Вчені проаналізували недавно знайдений череп іхтіорніс віком 70 млн років. Цей зубастий морський птах,  найбільше був схожий на сучасних чайок і буревісників. Він жив на території Північної Америки безпосередньо перед масовим вимиранням динозаврів, що сталося 66 млн років тому.

В ході нового дослідження виявилося, що у предків сучасних птахів мозок за формою сильно відрізнявся від інших динозаврів, включаючи й ранніх птахів. Розташування зорових часток особини переконливо вказує на те, що у вимерлого роду морських птахів мозок за формою нагадував мозок археоптерикса. Як відомо, це пернатий динозавр, схожий на птаха.

Дослідники провели аналіз деталей будови черепа більш ніж 2 тис. сучасних і вимерлих птахів і встановили, що в порівнянні з ранніми особинами, такими як археоптекрікс, іхтіорніс відрізнявся розширений головним мозком зі зміщенням вентрально-зорових часток. Якраз ці особливості успадковані сучасними птахами, у яких вони розвинулися ще більше.

Автори припускають, що незадовго до крейдо-палеогенового вимирання мозок птахів прийняв свою нинішню форму, а також відбулося розширення функцій зорової системи. На думку вчених, саме це стало вирішальною перевагою, що дозволив птахам пережити інших представників групи динозаврів.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button