Наука

Вчені пояснили “м’якість” омікрон-штаму

Американські вчені міркують, чи дійсно можна вважати “омікрон” легкою версією Covid-19 або ж прихильники такої версії просто забувають про головний фактор.

3D-модель Омікрон-штаму (лінія B. 1.1. 529 з Південної Африки) / © Nature Africa via Getty Images

Майже відразу з моменту появи омікрон-штаму – нагадаємо, він почав поширення з Африки і разом з туристами, які відвідували її — стало ясно, що на тлі «дельти», що домінувала до тих пір, цей варіант дещо м’якше, хвороба протікає легше і швидше, не вражаючи легені. Як відзначали медики, ризик госпіталізації або потрапляння в відділення інтенсивної терапії з «омікроном» може бути на 80% нижче того, що спостерігали при дельта-варіанті.

Хоча з грудня захворюваність різко поповзла вгору, сфера охорони здоров’я відчуває навантаження, заражаються щеплені і перехворіли, країни або не ввели ніяких серйозних обмежень, або — як, наприклад, Данія — зовсім скасовують їх. Деякі стверджують, що світ повинен просто дозволити інфекції циркулювати, а хтось вважає “омікрон” фінальним акордом пандемії.

Однак, на думку Вільяма Ханаджа, доцента епідеміології з Гарвардської школи громадської охорони здоров’я імені Т. Х. Чана, і Робі Бхаттачар’ї, доцента Массачусетської лікарні загального профілю і Гарвардської медичної школи, “м’якість” нового штаму пояснюється саме більш сильним популяційним імунітетом, а не властивостями самого вірусу. Їх стаття опублікована в New England Journal of Medicine.

“Одним з важливих факторів, яким слід керуватися при інтерпретації ступеня тяжкості “омікрона” на рівні популяції —  це рівень популяційного імунітету. Після трьох попередніх хвиль, в яких домінували варіанти D614G, “бета”, а потім “дельта”, до середини листопада 2021 року Південна Африка повідомила про найнижчий щоденний показник Covid-19 з перших днів пандемії. Хоча цей короткий період, безумовно, був багатофакторним, вважається, що ключовим моментом стали імунітет, набутий під час попередніх хвиль (особливо дельта-штаму), і програма вакцинації: вона почала нарощуватися в середині 2021 року, пріоритет віддавали літнім людям. Таким чином, омікрон-варіант прийшов до Південної Африки, коли у неї був більш високий показник імунітету, ніж при будь-якому попередньому варіанті SARS-CoV-2. Особливо серед людей, які піддавалися б найбільшому ризику важких наслідків», — пишуть вчені.

Отже, сьогодні безліч людей, заражених омікрон-штамом, будуть володіти імунітетом до SARS-CoV-2-по-перше, тому, що у більшої частини населення він є (внаслідок вакцинації або перенесеного Covid-19), по — друге – оскільки новий варіант легше обходить захист антитіл і частіше заражає перехворілих і щеплених. “Посилення популяційного імунітету ускладнює порівняння тяжкості попередніх штамів і “омікрону”, незалежно від того, вимірюється він за коефіцієнтом летальності (case fatality ratio, CFR, частка померлих серед пацієнтів з підтвердженим діагнозом. — прима. ред.) або коефіцієнту смертності від інфекції (infection fatality ratio, IFR, частка померлих від загального числа інфікованих осіб. — прим. ред.). І очікується, що люди з набутим імунітетом зіткнуться з менш важкими наслідками”, – зазначили дослідники.

Лише в декількох роботах, продовжують Ханадж і Бхаттачарья, були зроблені спроби змоделювати тяжкість омікрон-штаму в порівнянні з «дельтою» для тих, хто не має імунітету: з’ясувалося, що новий варіант приблизно на 75% частіше приводив до госпіталізації людини, яка не прищеплювалася і не хворіла Covid-19, — тобто «омікрон», «альфа» і SARS-CoV-2 так званого дикого типу (штам, що потрапив до нас спочатку) мають однакову «внутрішню тяжкість». Значить, ті, хто не придбав імунітет (або він в принципі слабкий), все ще можуть бути схильні до ризику несприятливих наслідків.

“Віруси не стають неминуче менш вірулентними, еволюція просто відбирає тих, хто досягає успіху в реплікації. У випадку з Covid-19, коли переважна більшість випадків передачі відбувається до того, як хвороба стане серйозною, зниження тяжкості може взагалі не вибиратися безпосередньо. Так, попередні варіанти SARS-CoV – 2 з підвищеною трансмісивністю (наприклад, альфа-і дельта-штам), мабуть, більш важкі, ніж їх безпосередні предки або раніше домінуючий варіант. Хоча зниження CFR, що спостерігається на початку поширення “омікрону” в Південній Африці, краще, ніж альтернатива їй, велика частина спостережуваної різниці пов’язана з наявністю імунітету у інфікованих людей», — підсумували автори роботи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button