Земля

Вчені попереджають – людство скоро почне вимирати

Знаменитий фізик Мітіо Каку попереджає про кліматичні зміни апокаліптичного масштабу, а біолог Річард Докінз прогнозує голод і війни. Якщо вірити іншим вченим, тих, хто все-таки виживе, доб’є метеорит або невиліковний вірус.


Популяризатор науки і фізик-теоретик Мітіо Каку попереджає населення планети про лихо, що насувається. Своїми побоюваннями він поділився з читачами National Geographic Society. За словами американського вченого, погодні аномалії та природні катаклізми в останні роки різко почастішали. Землетруси, урагани, шторми та торнадо відбуваються там, де їх давно ніхто не чекав. Все частіше фіксуються погодні рекорди – і плюсові та мінусові. Люди лякаються, а насправді, на думку Каку, треба звикати, адже все найгірше ще попереду.

«Незважаючи на те, що екстремальні погодні умови завжди були частиною кліматичних циклів землі, тепер ми вже бачимо і можемо прямо сказати, що аномальність, збільшення сили, інтенсивності і частоти подібних погодних катаклізмів – це явний і зловісний ознака того, що наближення глобальної катастрофи посилюється тривожними темпами», – нарікає він.

При цьому Каку не виділяє якоїсь однієї причини, яка веде до трагедії. За його словами, тут може бути замішаний і людський фактор, і вплив космосу, і процеси в самій Землі. І не називає конкретного катаклізму, який обернеться апокаліпсисом. Але у своєму песимізмі американець аж ніяк не самотній. А його колеги з задоволенням вносять конкретику.

Людство ризикує згоріти від спеки, впевнена група дослідників з Великобританії і США. Свої висновки вчені опублікували на сторінках журналу Nature Climate Change. За їхніми підрахунками, вже до кінця XXI століття три чверті населення Землі зіткнуться зі смертельною небезпекою внаслідок зростання середньої температури. Якщо, зрозуміло, викид парникових газів різко не скоротиться. Але поки на це надії мало. Новий президент США Дональд Трамп неодноразово заявляв, що не вірить у глобальне потепління, а тому Вашингтон скоро вийде з Паризької угоди по клімату.

Біолог Річард Докінз більше стурбований проблемою перенаселення планети. На його думку, неконтрольоване розмноження представників homo sapiens незабаром може призвести до продовольчої кризи. Про це вчений писав ще 40 років тому в книзі «Егоїстичний ген», яка його і прославила. З тих пір населення Землі майже подвоїлася.

«Якщо, однак, населення буде продовжувати рости з цією швидкістю, то менш ніж через 500 років воно досягне рівня, при якому люди, стоячи впритул один до одного, покриють щільним людським килимом всі континенти. Так буде навіть у тому випадку, якщо всі ми станемо дуже худими, що цілком реально. Через тисячу років, рахуючи від цього моменту, людям доведеться стояти на плечах один в одного. Через дві тисячі років гора людей, що рухається у позаземному просторі зі швидкістю світла, досягла б краю відомого нам Всесвіту. Ви, звичайно, зрозуміли, що це чисто гіпотетичні розрахунки. Насправді нічого такого не станеться по ряду цілком практичних причин. Назви деяких з цих причин – голод, чума і війна. Або, якщо нам пощастить, – регуляція народжуваності», – пише Докінз.

Але не всі вчені бояться голоду. Деякі з них упевнені, що до реалізації описаних Докінзом сценаріїв ми просто не доживемо. І виною тому зіткнення з астероїдом. ЗМІ з посиланням на ряд фахівців називають навіть дату майбутнього катаклізму – 12 жовтня 2017 року. Інші вчені вважають, що до 2020 року Земля і астероїд під назвою 2012 ТС4 не перетнуться, але визнають потенційну небезпеку такого сценарію в майбутньому.

Багато хто пам’ятають зі шкільного курсу географії, що в центрі Землі знаходиться розпечене ядро. Але не це найгірше. На думку ряду вчених, воно поступово зміщується, і процес йде до неминучої трагедії. На думку вчених, у результаті планету зрештою накриє хвиля найсильніших землетрусів, цунамі, вивержень вулканів, а доб’ють їх викликані катаклізмами забруднення атмосфери.

Гігантські супервулкани являють собою самостійну загрозу, яка несе в своїх надрах згубні для планети ризики. Найчастіше в апокаліптичних сценаріїв згадується Йеллоустонський супервулкан.

Стрімке поширення нової інфекційної хвороби – ще один сценарій, який вже зовсім неймовірним не назвеш. Досить згадати спустошення, які протягом століть творила чума. В останні роки все частіше доводиться чути про атипову пневмонію, свинячий і пташиний грип, лихоманку Ебола або ВІЛ-інфекції. В ХХІ століття остання набула характеру пандемії.

Частина вчених вважає, що потенційну небезпеку несе повсюдне поширення антибіотиків. В результаті народжуються стійкі до їх дії мікроби. Настільки стійкі, що і самостійно людський імунітет їх вже не зупинить.

Залишається вірити в те, що інший популярний футурологічний сценарій здійсниться раніше – про колонізацію інших планет. Якщо люди зможуть поширити свій біологічний вид у Всесвіті, земні катастрофи перестануть виглядати настільки фатальними.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button