Наука

Вчені пов’язали раннє статеве дозрівання з надмірним використанням смартфонів

Дослідження показало, що тривалий вплив синього світла призводить до раннього початку статевого дозрівання у щурів.

Турецькі вчені представили на щорічних зборах Європейського товариства дитячої ендокринології результати першого масштабного дослідження впливу синього світла на розвиток репродуктивної системи. Результати показують, що надмірне випромінювання прискорює статеве дозрівання.

У своїй роботі біологи використовували щурів для вивчення впливу синього світла на рівень репродуктивних гормонів і час настання статевої зрілості. Самок щурів розділили на три групи по шість тварин. Першу з них піддавали впливу денного світла, другу і третю — синього кольору протягом 6 і 12 годин відповідно.

У щурів з обох груп, які опромінювали синім світлом, перші ознаки статевого дозрівання виникали значно раніше, ніж у контрольної. При цьому чим довше тривало опромінення, тим раніше наступала зрілість. Крім того, у досліджуваних щурів спостерігався підвищений рівень мелатоніну, репродуктивних гормонів (естрадіолу і лютеїнізуючого гормону), а також зміни в тканинах яєчників, характерні для статевого дозрівання.

Хоча дослідження було проведено на щурах і не можна екстраполювати результати на людей, дослідники рекомендують знизити кількість впливу синього світла від екранів смартфонів і планшетів у дітей. В останні роки в декількох дослідженнях повідомлялося про збільшення числа випадків раннього статевого дозрівання у дівчаток, особливо під час пандемії COVID-19, додають вони. Можливо, однією з причин є більш часте використання мобільних пристроїв під час пандемії.

Численні дослідження раніше показали збільшення, в тому числі у людей, кількості мелатоніну під впливом випромінювання від екранів. З цим впливом зазвичай пов’язують порушення сну. Але цей гормон також може впливати на розвиток статевої системи: рівні мелатоніну в цілому вище в період до статевого дозрівання, ніж під час нього, а значить він може грати роль в затримці початку статевого дозрівання, роблять висновок вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments