Земля

Виверження в Ісландії змінило уявлення вчених про те, як “працюють” вулкани

Вчені порівняли виверження вулкана Фаградальсфьядль і Кілауеа. В ході дослідження, опублікованого в журналі Nature, вони зрозуміли, що обидві події сильно відрізняються.

Відбираючи зразки магми з вулкана Фаградальсфьядль в Ісландії, вчені переосмислили процес виверження вулканів. Це ставить під сумнів теорію, якої дотримувалися геологи останні 200 років. “Нас чекає великий сюрприз”, – заявили вчені в прес-релізі до нового дослідження.

Геологи з ісландського університету намагалися з’ясувати, наскільки глибоко в мантії Фаградальсфьядль зародилася магма, як глибоко під поверхнею вона зберігалася, і що відбувалося в резервуарі до виверження і після.

“Передбачалося, що магматичний осередок повільно заповнюється з плином часу, і вона там активно перемішується. А потім – стікає в ході виверження”, – пояснюють вчені.
Це структурований двоетапний процес. Геологи не очікують будь-яких значних змін в хімічному складі магми, коли вона витікає з землі, як, наприклад на горі Кілауеа на Гаваях.

Місця відбору проб відзначені білими ромбами.
Фото: Nature (2022). DOI: 10.1038 / s41586-022-04981-х

Але в Ісландії швидкість зміни ключових хімічних показників майже в 1 000 разів вище. За місяць виверження Фаградальсфьядль відзначилося більшою мінливістю складу магми, ніж на Кілауеа за десятиліття. Загальний діапазон хімічних складів цієї події аналогічний всім виверженням на південному заході Ісландії за останні 10 000 років.

На думку вчених, ця мінливість з’явилася в результаті послідовних потоків магми, що надходять в камеру з більш глибоких шарів мантії. Це говорить про те, що вулкани можуть вивергатися зовсім не так, як раніше вважали вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button