Всесвіт

Вчені представили проект створення озера на Марсі

Група вчених виступила з проектом проведення локального тераформування Червоної планети. За задумом авторів, центральною частиною проекту є створення озера рідкої води на поверхні, вірніше, майже на поверхні.

Щоб створити озеро, потрібні велика виїмка в ґрунті і стабільно позитивна температура навколо. Тоді вода, яка, за сучасними уявленнями, зосереджена у вигляді льоду в приповерхневих шарах марсіанського ґрунту, розтане, збереться у виїмці і буде існувати у вигляді водойми досить довго — сотні або навіть тисячі років. За цей час колоністи встигнуть облаштуватися навколо. Щоб досягти бажаного, на Марс пропонується на пристойній швидкості «упустити» астероїд відповідного розміру.

Відбудеться це в 2036 році, якщо вірити авторам проекту, які, до речі, своїх імен воліють не розкривати, вибір року також не пояснюється. До Марсу астероїд прилетить під конвоєм спеціального зонда, обладнаного апаратурою, здатною змінювати його орбіту за допомогою абляції (випаровування) частини поверхні. При попаданні астероїда в планету повинно виділитися близько одного квінтильйонів (одиниця з 18 нулями) джоулів енергії, значна частина якої піде на розігрів гірських порід навколо. В результаті на поверхні планети утворюється кратер діаметром 9 км і глибиною трохи більше кілометра, а на його дні через деякий час з’явиться водойма трьохкілометрового радіусу. Після того як процеси в кратері стабілізуються, температура приповерхневих шарів води в озері складе близько 11 градусів Цельсія. Для купання прохолодно, але на Марсі і це до речне.

Ученые представили проект создания озера на Марсе

Схема кратера. Рис. групи The Lake Matthew Team

Кратер і, мабуть, область навколо нього, пропонується назвати Омаха (Omaha) на честь одного з плацдармів, на який висаджувалися союзні війська в Нормандії влітку 1944 року. Люди, що оселяться в кратері, побудують для себе і для вирощування їжі укриття, приблизно стадіонних розмірів. Згодом, екосистема, що розвинеться в кратері дасть достатньо кисню, щоб у верхніх шарах кратеріанської атмосфери утворилася подоба озонового шару, який захистить місцевих жителів від радіації. Правда, про те, коли і як це станеться, автори замовчують.

Ученые представили проект создания озера на Марсе

Одне з марсіанських укриттів зсередини. Рис. групи The Lake Matthew Team

Основою місцевої економіки стане збір залишків астероїдів, що раніше впали на планету. Передбачається, що вони багаті рідкісноземельними металами, видобуток яких окупить всі витрати. Від розрахунків автори знову утримуються, і їх можна зрозуміти: передбачити ціни на метали в 2036 році досить важко. Якщо все піде гладко, то в 2061 році (вибір року знову не пояснюється) можна буде повторити спробу, потрапивши в Марс небесним тілом побільше.

До повідомленням про проект додається досить великий текст, в якому автори описують ті місця, де найбільш вірогідні підводні камені, пов’язані з недоліком інформації про планету, недостатнім урахуванням задіяних чинників і т. п. Група, яка запропонувала проект, називає себе The Lake Matthew Team. Мабуть, вона взяла собі назву на честь майбутнього озера, а воно було названо на честь проекту MATT – Mars Terraformer Transfer. Повідомляється, що в юридичних та інших ділових питаннях інтереси групи представляє компанія Harness Dickey & Pierce. Мабуть, це єдине, що змушує бачити в проекті щось більш серйозне, ніж інтелектуальні розваги вихованців одного з американських університетів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button