Екологія

Вчені прогнозують теплу зиму в Арктиці

Зима 2018-2019 років у Арктиці буде теплішою, ніж зазвичай. Опадів також випаде більше звичайного, а протяжність морського льоду, навпаки, буде нижче норми. Такий висновок міститься в опублікованій в Женеві Всесвітньою метеорологічною організацією (ВМО) підсумковій заяві другої сесії Панарктичного форуму з кліматичних прогнозів (Pan-Arctic Climate Outlook Forum, PARCOF). Вона відбулася 30 жовтня в режимі віртуального форуму за участю науковців з країн-членів Арктичної ради, представників корінного населення Півночі і судноплавних компаній.

У документі, який став результатом досягнутого на сесії консенсусу, йдеться, що минулого літа на більшій частині території Арктики спостерігалися температурні аномалії “вище середніх”. Виняток становили арктичні області Канади і центральні райони Гренландії, в яких було холодніше, ніж зазвичай. У східному Сибіру температура досягла найвищих за останні 69 років значень, проте на півночі Канади вона була лише 17-й у списку найбільш високих температур.

Взимку, відзначають в PARCOF, “температура очікується вище нормальної”. Проте ймовірність того, що цей прогноз стане реальністю різниться від регіону до регіону. Найбільш висока ця ймовірність (70%) для центральної та західної частини російської Арктики. Для Норвегії та Фінляндії ймовірність становить 60%, для Аляски і східних районів Росії – 50%, для Гренландії і континентальній частині Канади – 40%.

Минуле літо було найбільш посушливим за 69 років у районі Чукотського моря і на північному заході Сибіру, тоді як на європейській Півночі та в арктичних областях Канади ситуація була близька до звичайної або опадів випадало навіть трохи більше норми. Майбутньою зимою в Канаді і Росії PARCOF прогнозує опади більш рясні, ніж зазвичай – з ймовірністю 40% і вище.

Що стосується мінімальної протяжності морського льоду в Арктиці, то за цим показником літо 2018 року було визначним (шосте місце за час систематичних спостережень, що почалися в 1979 році), проте рекорд не постав. У Канаді протяжність морського льоду була вище звичайної, а в Євразії, зокрема, в Баренцевому, Карському та Східно-Сибірському морях, показники були близькі до середніх за 1998-2017 роки. Взимку, за прогнозами, протяжність буде “нижче нормальної” в Беринговому морі і затоці Святого Лаврентія і “нижче, але близької до нормальної” в Баренцевому, Охотському і Лабрадорському морях.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button