Здоров'я

Навіщо нам антиоксиданти?

Слово «антиоксиданти» чула, напевно, кожна людина, яка хоч трохи цікавиться своїм здоров’ям. Це поняття використовується для просування косметичних засобів, біологічно-активних добавок, але далеко не всі знають, як насправді працюють антиоксиданти і як вони впливають на організм людини.

Окислення – це процес, який постійно відбувається в організмі людини. Руйнування клітин – це вина вільних радикалів, електрони яких прагнуть перетягнути до себе деякі структури організму. З таких електронів складається ланцюжок руйнівних процесів, в наслідок якої атоми руйнуються. Але організм людини – збалансована система, у якій поряд з окисленням відбуваються й процеси відновлення. Але зайва кількість вільних радикалів порушує процеси відновлення, що призводить до раннього старіння і захворювань.

Тоді на допомогу приходять антиоксиданти – речовини, які мають здатність гальмувати окислення. До них відносяться: вітамін Е, аскорбінова кислота, бета-каротин, лікопін (міститься в помідорах), поліфеноли, танін (міститься в каві, чаї, какао), антоціани.

Антиоксиданти можуть як гальмують роботу вільних радикалів, які вже знаходяться в організмі, так і запобігати їх утворенню. В рекламах часто замовчують, що антиоксиданти, насправді, не вміють омолоджувати організм – вони лише запобігають ранньому зношуванню тканин.

Антиоксиданти містяться в БАД і полівітамінах, але основним їх джерелом для людини є натуральні продукти. Вони містяться в ягодах, як у свіжих (обліпиха, чорниця, виноград), так і в сухофрукти (чорнослив, курага). Також антиоксиданти сконцентровані в горіхах, артишоках, зелені і прянощах, квасолі. Серед напоїв за кількістю антиоксидантів виділяються: чай, кава, какао, червоне вино.

Однак, у випадку з антиоксидантами більше – не значить краще. Вільні радикали захищають організм від інфекцій, знищуючи хвороботворні організми; антиоксиданти, в свою чергу, погіршують засвоєння організмом заліза, кальцію і цинку. До того ж, наукові вишукування на тему синтетичних антиоксидантів не підтвердили їх абсолютної користі для організму людини.

Зрештою, відповідь проста – збалансоване здорове харчування є єдиним способом забезпечити свій організм антиоксидантами у відповідній кількості. Додаткові джерела антиоксидантів зажадають обґрунтування у вигляді хронічних хвороб, шкідливих звичок або роботи на шкідливих виробництвах. Вживання біологічно активних добавок потребує консультації з лікарем, адже від незнання наукових особливостей можна тільки нашкодити своєму організму. Здоровий спосіб життя допомагає людському тілу справлятися з балансом антиоксидантів і радикалів самостійно.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button