Наука

Вчені розібралися, як зниження температури тіла продовжує життя

Німецькі дослідники виявили потенційний механізм того, як зниження температури тіла впливає на швидкість старіння і вікові зміни в обміні білків.

Цей крихітний черв’як старіє повільніше, якщо помістити його в холодні умови / © wormbook.org

Екстремально низькі температури згубні, але помірне зниження температури тіла благотворно впливає на тривалість життя як холоднокровних, так і теплокровних організмів, включаючи людину. Однак дотепер вчені мало знають про конкретні механізми, що збільшують тривалість життя при зниженні температури тіла, що обмежує застосування цих знань на практиці.

Щоб дізнатися, яким чином пов’язані холод і довге життя, дослідники з Кельнського університету (Німеччина) вивчили вплив низьких температур на активність протеасом — багатобілкових комплексів, що відповідають за руйнування дефектних або непотрібних білків в клітині. Правильна активність протеасом життєво важлива для функціонування клітини, і накопичення великої кількості білків, які не піддаються руйнуванню пов’язано зі старінням.

Вчені показали, що у круглого хробака Caenorhabditis elegans, чий нормальний термін життя становить 20 днів, при утриманні при температурі 15 градусів Цельсія термін життя подовжується майже на третину — до 28 – 29 днів. Виявилося, при низьких температурах клітина напрацьовує більше білка-активатора PSME3, який регулює роботу протеасом і подовжує життя клітини.

Якщо ж роботу цього білка заблокувати, низькі температури перестають надавати благотворний вплив на активність протеасом, що призводить до накопичення в клітинах дефектних білків, які в майбутньому можуть викликати різні вікові захворювання, наприклад хвороба Гентінгтона або бічний аміотрофічний склероз. Вчені продемонстрували, що зміст культур людських клітин при низьких температурах (36 градусів Цельсія) активує в них людський аналог білка PSME3. Це може продовжити життя клітин і уповільнити старіння всього організму.

Таким чином, знижена температура тіла здатна надавати благотворний ефект на тривалість життя еволюційно далеких організмів, що має на увазі якийсь загальний механізм уповільнення старіння. Також важливо відзначити, що ефекту, досягнутого при зниженні температури, можна домогтися внаслідок додаткових копій білка PSME3. Це дозволить протеасомам працювати ефективніше навіть при нормальній температурі тіла.

Проте автори дослідження, опублікованого в журналі Nature Aging, наполягають на необхідності додаткових досліджень, перш ніж «PSME3-терапію» можна буде застосовувати для уповільнення процесів старіння.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button