Наука

Вчені підтвердили, що перше вимирання викликали вулкани

Дослідження вчених з Великобританії підтверджує, що основною причиною ордовико-силурійського вимирання стали вулканічні виверження.

Volcano Фото Від Kamchatka

З приводу масових вимирань у науці йде вічна суперечка між біологами та кліматологами. Перші вважають, що основні фактори вимирань завжди пов’язані насамперед із внутрішніми біологічними причинами (складними процесами конкуренції між видами та іншими внутрішніми факторами, слабо помітними сторонньому спостерігачеві), а другі пояснюють це зовнішніми причинами, такими як астероїд, спалах наднових або виверження вулканів.

Останні причини виглядають яскравіше та переконливіше, ніж перші, тому як у масовій свідомості, так і у свідомості багатьох учених вони висуваються на перший план. Можливо, правда знаходиться посередині. Але «перемогу» знову здобула «зовнішня» гіпотеза. Йдеться про ордовико-силурійське вимирання, яке сталося на межі двох періодів 440-450 мільйонів років тому, орієнтовно 445 мільйонів років тому. Воно відбувалося у дві фази та було найбільшим на планеті після пермського вимирання, забравши життя понад 60 відсотків морських безхребетних. Це перше велике вимирання, що входить до класичної «великої п’ятірки».

Ордовицькому вимиранню присвячено дві основні гіпотези. Перша — її сьогодні підтримують невелика кількість вчених — припускає, що причиною став спалах гамма-випромінювання від наднового, що знаходиться за шість тисяч світлових років від Землі. А друга — що головну роль у вимиранні відіграли вулкани. І у тої, і іншої є свої недоліки та неясні моменти. Відомо, наприклад, що Ордовікське вимирання було пов’язане з різким і тривалим похолоданням. Однак що саме його викликало — незрозуміло.

Дослідники з університетів Саутгемптона, Плімутського, Лідського та Оксфордського (Великобританія) підтвердили цю версію, представивши свої висновки в журналі Nature Geoscience.

Команда визначила, що вимиранню наприкінці Ордовіка сприяли два виключно сильні імпульси вулканічної активності по всій земній кулі: на території сучасних Північної Америки та Південного Китаю. Відомо, однак, що виверження вулканів сприяють накопиченню в атмосфері вуглекислого газу, через що, навпаки, відбувається глобальне потепління. Але вчені виявили, що у цій справі брали участь складні процеси. Насамперед вони пов’язані з вивільненням фосфору, що в океані. Річ у тому, що фосфор визначає швидкість, з якою невеликі водні організми використовують фотосинтез для перетворення вуглекислого газу на органічну речовину. Після смерті ці організми осідають на дно, блокуючи фосфор. Вулканічний матеріал здатний вивільнити фосфор, що шляхом складних хімічних процесів призводить до похолодання, зниження рівня кисню в океані та вимирання.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button