Наука

Небезпечні бактерії навчилися ховатися в складках рослин і їх водою вже не змити

На нашій планеті мешкає безліч небезпечних бактерій і одними з найбільш відомих вважаються сальмонели (Salmonella). Вони проникають в організми людей і тварин через їжу, покривають собою стінки кишківника і починають виділяти отруйні речовини. В кінцевому підсумку розвивається хвороба сальмонельоз, яка супроводжується болями в животі, підвищенням температури тіла, слабкістю, блюванням та іншими неприємними симптомами. При правильному лікуванні хвороба відступає приблизно через тиждень, але є і випадки, які закінчувалися смертю. Щоб не заразитися цими бактеріями, раніше було достатньо ретельно мити продукти. Але тепер сальмонели стали розумнішими і навчилися ховатися в мікроскопічних складках рослин. За словами вчених, їх струменем води вже не змити.

Сальмонельоз — гостра кишкова інфекція тварин і людини, яка спричиняється бактеріями Salmonella. Ці бактерії вважаються однією з чотирьох основних причин діарейних хвороб у всьому світі.

Небезпечні бактерії в їжі

Про нове уміння хвороботворних бактерій розповіло наукове видання Science Alert, з посиланням на науковий журнал Frontiers in Microbiology. Вчені з американського штату Делавер провели кілька експериментів, в рамках яких перевірили, як хвороботворні бактерії взаємодіють з різними частинами рослин. В експерименті брали участь три види бактерій:

  • сальмонели, здатні викликати сальмонельоз та черевний тиф;
  • лістерії, які викликають лістеріоз, що вражає нервову систему;
  • кишкові палички, що провокують розвиток гострої кишкової інфекції.

Спостерігати за лістеріями і кишковими паличками було досить нудно, але ось сальмонели вчених дуже навіть здивували. Виявилося, що в якийсь момент часу, вони навчилися проникати в продихи — невеликі отвори на поверхні листя, за допомогою яких рослини дихають і випаровують вологу. Довжина продихів досягає 0,06 міліметрів, тому крихітні бактерії можуть щільно в них засісти й сховатися від води та ультрафіолетових променів. Виходить, що очистити листя їстівних рослин від небезпечних бактерій практично неможливо.

Томат під мікроскопом

Дійсно, вчені поки не розуміють, як перехитрити сальмонел, що стали «розумнішими». Але те, що американським вченим вдалося виявити новий спосіб бактерій проникати в організми людей і тварин — це відмінна новина. Тепер дослідники знають, в якому саме напрямку їм вести наукові дослідження, щоб зменшити кількість випадків захворювання на сальмонельоз. Адже якщо бактерії стали настільки хитрими, захворюваність цілком може різко зрости.

Профілактика кишкових інфекцій

Але що ж робити? Якщо вірити науковій літературі, на око зараженість рослин бактеріями сальмонели виявити неможливо. Поїдати потенційно небезпечні листя салату та іншої зелені теж не дуже хотілося. Мити і дезінфікувати їх теж немає особливого сенсу — до такого висновку, принаймні, можна прийти після прочитання результатів наукової роботи. Ситуація здається складною, але, насправді, нам просто важливо зберегти спокій і дотримуватися рекомендації.

Отже, на цей час вченим відомо, що рослини можуть заразитися сальмонелами тільки поблизу ферм і пасовищ. Тобто, якщо той же самий салат виріс на садовій грядці далеко від великої рогатої худоби, боятися особливо нічого. А ось рослин поблизу місць, де годуються тварини, краще просто уникати — можливо, в їх листках сховалися ті самі хитрі бактерії.

Небезпечні бактерії можуть жити в будь-якій їжі, тому їжу важливо мити, обробляти і так далі — це дуже важливо

Якщо ж сальмонели все-таки примудрилися потрапити в організм, то симптоми сальмонельозу дають про себе знати протягом 12-24 годин. Як правило, ознаки захворювання проявляються яскраво: у людини болить живіт, підвищується температура, гуде голова і в цілому вона відчуває себе жахливо. Але іноді хвороба проходить безсимптомно, але людина ризикує заразити хворобою оточуючих людей. При виникненні хвороби слід відразу ж звернутися до лікаря — ліки від цієї неприємної хвороби є і лікування відбувається приблизно через тиждень.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»