Наука

Вчені розібралися в особливостях поведінки після чотириденного запою

Автори нового дослідження вивчили вплив алкоголю на тривожну, депресивну і соціальну поведінку відразу після запою і через ще один день.

Патофізіологи з Медичної школи Альберта Сент-Дьорджі при Сегедському університеті в Угорщині поставили собі за мету прояснити, як пияцтво впливає на депресивно-подібну, тривожну і соціальну поведінку і які рецептори задіяні в цьому. Результати представлені в журналі Alcohol.

В експерименті брали участь самці миші у віці шести тижнів: протягом чотирьох днів воду в поїлках тварин замінювали на 20%-ний спирт на дві-чотири години. Відразу після періоду «запою» або на п’ятий день, тобто через 24 години, гризунам внутрішньовенно вводили селективний антагоніст рецептора CRF1 анталармін або антагоніст рецептора CRF2 астресін.

Через 30 хвилин тварин запускали в піднятий хрестоподібний лабіринт (популярний у біологів пристрій для оцінки тривожної поведінки) або піддавали примусовому плаванню для виявлення ознак тривоги та депресії відповідно. Крім цього, гризунів тестували на трикамерній «соціальній арені», щоб вивчити їх здатність заводити контакт з родичами. Після поведінкових тестів мишей вбивали і брали кров на аналіз.

“У четвертий день, після запою, кількість входів і час перебування у відкритих відгалуженнях піднятого хрестоподібного лабіринту у мишей, що зазнали впливу алкоголю, значно збільшилася в порівнянні з контрольною групою. Також миші, які пережили запій, помітно більше часу намагалися видертися з води і менше просто плавали. Ці анксіолітичні (характеризуються зниженням рівня тривоги, страху, емоційної напруженості. — прима. ред.) і антидепресивні ефекти алкоголю значно слабшали під дією астресина, але не анталарміна. Кількість спроб взаємодії з незнайомим родичем в тесті на „соціальній арені“ не змінилося, проте миші, які вживали алкоголь, проводили з „незнайомцем“ куди більше часу. Такі ознаки підвищеної товариськості і переваги соціальної новизни значно скорочувалися при прийомі анталарміну, але не астресину», — розповіли вчені.

Однак на п’яту добу — після 24 годин з моменту затяжного пияцтва – у тварин, які перенесли вплив алкоголю, сильно знизилася кількість заходів в «рукава» лабіринту і скоротився час, проведений там, в порівнянні з контрольною групою. Крім цього, тепер миші, які побували в запої витрачали набагато менше часу на спроби вилізти з води, вважаючи за краще просто плавати в ній. Це ознаки занепокоєння і депресії, і їх вдалося купірувати анталарміном, але не астресином, пояснили автори дослідження.

Проте спирт не вплинув на кількість часу, проведеного з незнайомим родичем. Відповідно, ні анталармін, ні астресин не вплинули на товариськість та переваги соціальної новизни у мишей.

“Наше дослідження показало, що алкоголь по-різному впливає на тривожно -, депресивно-подібну і соціальну поведінку відразу і через добу після запою. Пияцтво викликає анксіолітичний і антидепресивний ефекти, коли мишей тестували після вживання спирту. < … > Крім того, запої підвищували рівень комунікабельності та переваг соціальної новизни у самців мишей, коли їх тестували після пияцтва, що може бути пов’язано зі спостережуваними анксіолітичними та антидепресантними ефектами», — додали автори. 

За словами вчених, їх дослідження не тільки підтверджує і розширює попередні результати колег: воно також вперше показало, що один епізод запою викликає анксіолітичний і антидепресивний ефекти (опосередковані рецептором CRF2) незабаром після нього, а не викликає тривожно-подібне і депресивно-подібна поведінка (опосередковані рецептором CRF1).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button