Наука

Вчені розкрили секрет ідеального розташування частинок льоду

Вчені розібралися в причинах ідеального розташування частинок льоду при низьких температурах. Виявилося, що цьому процесу можуть завадити домішки.

Дослідники відзначили, що на відміну від більшості інших матеріалів, частки льоду при дуже низькій температурі стають менш впорядкованими. Вчені поставили перед собою завдання теоретично обґрунтувати причини, чому це відбувається, і те, яким чином в лабораторії можливо відновити порядок. Група вчених спиралася на відносно маловідому, але водночас фундаментальну властивість дуже низькотемпературного льоду: фероелектричність. Це виникнення спонтанної поляризації в кристалі при певних температурах.

«В ідеально впорядкованому шматку льоду атоми водню кожної молекули води повинні вказувати в одному напрямку, це можна порівняти з ротою солдатів. Замість цього молекули води в льоду, навіть при дуже низькій температурі, можуть дивитися в різні боки », – зазначили вчені.

Дослідники пояснили таку поведінку молекул домішками – як тільки вони потрапляють в початковий нерівноважний низькотемпературний стан, вони впливають на молекули, які знаходяться перед і позаду них. Цей вкрай нетиповий процес має багато характеристиками, які можуть пояснити неповний наступ фероелектричного порядку під льоду.

«Наше дослідження поки обмежене невеликою кількістю льоду, але цей механізм, мабуть, поширюється на всі молекули. Зокрема, це пояснює давно відому невелику локальну фероелектричну поляризацію, явище, що має відношення до агломерації частинок льоду в міжзоряному просторі », – відзначили дослідники.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button