Земля

Вчені розкрили таємницю Мачу-Пікчу

Стародавня цитадель зниклої імперії інків, місто Мачу-Пікчу, розташоване на високогірному плато. Команда бразильських геологів з’ясувала, чому місто було побудоване на висоті 2450 метрів над рівнем моря і завдяки чому воно так добре зберіглося.

Архітектура Мачу-Пікчу довгий час інтригувала дослідників. Споруди в місті збудовано з каміння, але без бетону чи якихось інших скріплювальних розчинів. Камені давніх будівель настільки щільно підігнані один до одного, що скріплювальний розчин не потрібен.

Будувати кам’яне місто на високогірному плато — на перший погляд дивне рішення, адже будівельникам довелося тягнути камені в гору, а інки, як відомо, не користувалися колесом.

Але виявилося, що розташування міста, навпаки, допомогло в його будівництві.

Слабкий камінь

«Розташування Мачу-Пікчу — не випадковість, — каже геолог Руальдо Менегат з Федерального університету Ріо-Гранде-ду-Сул в Бразилії. — Було б неможливо побудувати такі споруди високо в горах, якби в скелях, на яких стоїть місто, не було розломів».

Проаналізувавши супутникові знімки і дані, зібрані в стародавньому місті, вчені склали карту цих розломів. Мачу-Пікчу був побудований на місці, де перетинаються кілька тектонічних розломів.

Ученые раскрыли тайну Мачу-Пикчу
Камені, використовувані в будівництві. були дуже добре підігнані один до одного

Дві великі тріщини довжиною більше 100 км йдуть з північного сходу на південний захід та з північного заходу на південний схід. На їх перетині стоїть Мачу-Пікчу.

Землетрусу в регіоні послаблювали гірську породу, і древнім каменотесам завдяки цьому було легше вирізати камені потрібної форми. Ослаблений камінь не вимагав довгої обробки, стверджує бразильський геолог.

Планування древнього міста відображає структуру тектонічних розломів під ним, каже дослідник. Будівлі і сходи вибудувані так, що вулиці йдуть паралельно розломам.

Більш того, геолог стверджує, що інші поселення інків — Ольянтайтамбо, Писак і Куско, будувалися за тими же принципами.

«Кожне з цих поселень ідеально відображає основні напрямки геологічних розломів в районі», — говорить Менегат. «На прикладі Мачу-Пікчу ми бачимо, що цивілізація інків була імперією ламаних каменів», — говорить дослідник.

Водопровід і каналізація

Крім будматеріалів, тектонічні розломи допомагали інкам збирати воду. Тала і дощова вода стікала вниз, в долину, уздовж розломів, і Інки завжди знали, де її можна зібрати.

Ученые раскрыли тайну Мачу-Пикчу
Розташування міста було обрано зовсім не випадково, стверджують вчені

Водночас розташування міста високо в горах рятувало його від лавин і селів, частих у цій високогірній місцевості, каже бразильський геолог.

Ще один небезпечний кліматичний фактор — проливні дощі. Розломи рятували місто від затоплення.

«Приблизно дві третини роботи по будівництву фортеці були пов’язані з прокладкою підземної каналізації, — каже Менегат. — Завдяки розломам будувати її було простіше. Вони також пояснюють, чому місто так добре зберіглося», — говорить учений.

Кнопка «Наверх»
Закрыть