Земля

Вчені розповіли, як морські динозаври ділили здобич

Рептилій розділили на шість категорій залежно від їх способу життя і способу полювання. Моделювання показало, що динозаври воліли не конкурувати через здобич між групами і не займали чужі екологічні ніші, навіть якщо ті виявлялися порожніми.

Акварель із зображенням мезозойської морської екосистеми, написана геологом Генрі де ла Бешем в 1830 році / © Брістольський університет

Дослідники з Брістольського університету у Великобританії змоделювали, яким був океан в епоху динозаврів. Вони вивчили, як жили в воді рептилії полювали та ділили між собою здобич. Команда зібрала інформацію про 371 тварини і класифікувала її по 35 ознакам, включаючи розмір тіла, раціон, тип зубів, наявність броні і ймовірний спосіб полювання. «Ми змогли вивчити безліч рептилій, а потім реконструювати їх спосіб життя тільки по скам’янілостях — це важливий досвід», — розповіла Джейн Рівз, автор дослідження і аспірантка Брістольського університету. Результати роботи опубліковані в журналі Palaeontology.

Аналіз показав, що морських динозаврів можна розділити на шість категорій, в залежності від їх місця проживання, способу життя і харчування. Серед них — хижаки, які переслідують здобич, хижаки, які влаштовують засідки на великій глибині і мілководді, а також рептилії, які живуть близько до берега і здатні виходити на сушу, рослиноїдні і ті, що харчуються рослинною їжею і молюсками.

Також вчені з’ясували, що динозаври не були схильні до конкуренції і вважали за краще займати одну нішу. Навіть після масового тріасово-юрського вимирання (близько 200 мільйонів років тому) вцілілі іхтіозаври і плезіозаври залишалися «консерваторами». Вони не прагнули розширювати свої екологічні ролі, через що багато ніш залишалися порожніми, поки їх не зайняли крокодили і черепахи, які з’явилися пізніше. Дослідники відзначили, що згодом деякі ролі також взяли на себе акули, тюлені і кити.

Різні групи динозаврів: переслідують видобуток (червоний), влаштовують засідки (помаранчевий), що живуть на мілководді (жовтий), які харчуються молюсками і рослинним кормом (зелений), рослиноїдні (синій) / © Брістольський університет

Нарешті, команда перевірила, як змінювалася поведінка різних морських рептилій з плином часу. З’ясувалося, що деякі динозаври міняли свої екологічні ніші: так, іхтіозаври спочатку належали до групи, яка вважала за краще жити близько до берега, але з плином часу стали влаштовувати засідки на інших тварин, а потім і переслідувати їх.

Професор Майк Бентон, керівник дослідження, зазначив, що Рівз формувала групи на основі тільки тих особливостей будови кожного виду, у функціях яких вчені не сумніваються. Наприклад, довгі і гострі зуби вказують на те, що динозавр харчувався рибою, а плоскі і широкі були потрібні, щоб дробити раковини.

На думку вчених, результати дослідження дають уявлення від тому, що відбувалося під водою в мезозойську еру, а зібрані дані відображають моделі поведінки різних тварин. Група була вкрай акуратна в процесі роботи і намагалася не висувати необґрунтованих припущень, щоб зробити все точно, підсумувала Рівз.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»