Земля

10 ресурсів на межі зникнення

Хочемо ми того чи ні, але ресурси нашої планети виснажуються. Людство схиблене на корисних копалин, але є не менш важливі ресурси, як не дивно, знаходяться на межі зникнення, без яких наше життя стане набагато важче.

20-04-15-foto-600x483-1

10. Банани

На світі існує кілька сотень сортів бананів, але більше половини світового експорту становить один-єдиний – Cavendish.

Саме цей сорт бананів перебуває зараз під загрозою зникнення через інфекційне захворювання, що вражає плантації в Азії, Африці, і навіть у Латинській Америці. У всьому винен грибок tropical race 4 (TR4), що володіє, крім іншого, неприємною особливістю – він здатний зберігатися в грунті десятиліттями, що унеможливлює вирощування бананів на колишньому місці. Якщо генетикам і селекціонерам не вдасться перемогти інфекцію, то любителям бананів доведеться перемикатися на менш смачні і більш дорогі сорти.

9. Нова музика

Найбільша база даних інтернет ресурсу Gracenote містить інформацію про 130 мільйонів пісень з усього світу. Щоб прослухати їх все, буде потрібно приблизно 1200 років. При цьому вже зараз існує думка, що мелодії європейської інтонаційної традиції закінчилися ще в 90-ті, а все, що ми чуємо зараз, є або реміксами, або реінкарнації старих мотивів.

8. Вино

До 2050 року найстаріші виноградники Бордо, Долини Рони, Тоскани, Чилі, Аргентини, Південно-Східної Європи і долини Напа можуть стати повністю непридатними для вирощування винних сортів винограду з причини глобального потепління. Через підвищення температури виноград дозріває швидше і не встигає набрати необхідні для вина смакові якості. Крім того, можливі посухи, заважають винограду правильно дозрівати. Експерти прогнозують у майбутньому скорочення виробництва вина на 70-75%, що призведе до серйозного зростання цін на вино.

7. Гелій

Незважаючи на те що гелій є другою за поширеністю речовиною у всесвіті, на Землі цього газу відносно небагато. В основному він видобувається з природного газу, де його вміст невеликий, всього 7%. Через свої унікальні властивості (низька температура кипіння, висока теплопровідність і електропровідність) гелій незамінний.

6. Бджоли

Найпоширенішим і корисним видом бджіл вважаються європейські медоносні бджоли. Цей вид був одомашнений ще в Давньому Єгипті. Але з зими 2006 популяція бджіл в Європі та Америці стрімко скорочується. Явище невстановленої природи, зване синдромом руйнування бджолиних сімей, знищує мільйони бджіл. Якщо скорочення популяції бджіл продовжиться такими ж темпами, до 2035 року ці комахи зникнуть з лиця землі. Зникнення бджіл ставить під загрозу всю земну екосистему.

5. Медичні ізотопи

Сучасна медицина немислима без застосування радіоізотопів для діагностики і терапії різних захворювань (раку кісток, мозку, нирок). Велика частина всіх діагностичних досліджень у світі виконується за допомогою радіоактивного нукліда техніці-99, одержуваного в спеціальних ядерних реакторах. Подібного обладнання в світі не так і багато, тому будь-які ремонтні або профілактичні роботи можуть поставити під загрозу життя людей. Є й більш безпечний спосіб отримання техніці-99 – використання прискорювачів заряджених частинок. Але дана технологія поки розвинена досить слабо.

Читайте також: Природа на межі зникнення

4. Ікра

Осетрові риби існують на планеті понад 200 мільйонів років, але останнім часом браконьєри поставили їх на межу вимирання. Основним світовим імпортером ікри є США (більше 80% загальним оборотом близько 100 мільйонів доларів на рік). Щоб зберегти і відновити популяцію осетрових, влада Росії заборонили експорт чорної ікри, а в США і ЄС було введено заборону на імпорт. Але це призвело до стрімкого зростання цін на чорному ринку – до 10000 $ за кілограм. Так чи інакше, 85% (17 з 27 видів) осетрових порід знаходяться на межі вимирання, а необдумані заходи лише зменшують їх шанси на виживання.

3. Cардіни

Ще один вид риб, який зовсім скоро може зникнути з полиць супермаркетів – це сардини. Вся справа в тому, що сардини вельми чутливі до зміни температури, і поступове охолодження тихоокеанських вод, що почалося в дев’яності роки, знижує (хоч і досить повільно) популяцію. У довгостроковій перспективі це може призвести до їх повного зникнення.

2. Антибіотики

Антибіотики не зникають, вони просто стають неефективними. Як і всі живі організми на Землі, мікроби постійно еволюціонують, набуваючи імунітет до антибіотиків. Щороку сотні тисяч осіб помирають від несприйнятливих до антибіотиків мікробів. А фармацевтичні компанії, рухомі комерційними інтересами, більш охоче інвестують кошти в більш прибуткові проекти, наприклад, в засоби від ангіни.

1. Пісок

Тільки уявіть, що піщані пляжі можуть майже повністю зникнути. Причин може бути декілька: підвищення рівня моря, збільшення штормової активності, не кажучи вже про масивну ерозії, викликану високою щільністю.

Натхнення: popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button