Земля

Вчені розповіли, що сталося із Землею 56 млн років тому

Щоб визначити внесок Північноатлантичної магматичної провінції в зміна клімату палеоцен-еоценового теплового максимуму, вчені проаналізували відкладення, що зберігаються на острові Фур, Данія.

Палеоцен-еоценовий теплової максимум — це період глобального потепління, який стався приблизно 56 млн років тому і тривав приблизно 200 000 років. Тоді на Землі спостерігалося підвищення глобальної температури поверхні приблизно на 5 °C.

Вчені висунули кілька гіпотез про причини цього короткочасного потепління. Серед них — дестабілізація гідратів метану (подібні льоду тверді речовини метану і води) через орбітальний вплив (зміни сонячної радіації через зміни нахилу земної осі і її орбіти) і підняття суші, викликає вивітрювання морських порід.

Однак нове дослідження показало, що вулканічна активність в Північній Атлантиці привела до викиду в атмосферу значної кількості парникових газів. Активність припала на період з 63 до 54 млн років тому, але пік вулканізму припав на 56 – 54 млн років тому. Збільшення викидів вуглецю узгоджується з помітним сплеском легшого вуглецю (12C), зареєстрованим в форамініферах. Це раковини викопних мікроорганізмів, що жили в той час в океанах.

Легкий вуглець підсилює парниковий ефект, вловлюючи і поглинаючи тепло, що випромінюється земною поверхнею, викликаючи позитивний зворотний зв’язок температур, що постійно підвищуються.

Реконструкція континенту і плити на території Північноатлантичної магматичної провінції 56 млн років тому. На карті виділені області вулканізму і поширення потоків лави на морському дні. Фото: Jones et al. 2023

Вулканізм, про який йде мова, охоплює велику Північноатлантичну магматичну провінцію, розташовану між Гренландією, на північ від Великобританії і на захід від Норвегії. Загальний обсяг магми, вважається, склав 1 000 000 км3, що відповідає вуглецевому резервуару в 35 000 гігатонн.

Щоб визначити внесок Північноатлантичної магматичної провінції в зміна клімату палеоцен-еоценового теплового максимуму, вчені проаналізували відкладення, що зберігаються на острові Фур, Данія.

Результати дослідження опубліковані в журналі Climate of the Past.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button