Технології

Вчені розробили магнітні «нанокатушки», які руйнують пластик в океані

Вчені представили «нанокатушки», які можуть індукувати хімічні реакції в океані, перетворюючи пластик у вуглекислий газ і воду.

Щорічно в океан потрапляє до 14 мільйонів тонн пластику, 40 відсотків з якого було виготовлено протягом останнього року. Найстрашніше, що велика частина таких пластмас не розкладається: вони просто розщеплюються на більш дрібні частини, звані мікропластиком. Ці частинки, що мають менше п’яти міліметрів в поперечнику, були знайдені в усіх куточках земної кулі — від найглибшої частини Маріанської западини до вершини французьких Піренеїв.

У дослідженні, опублікованому в журналі Matter, вчені описують новий тип нанотехнологій, які можуть допомогти вирішити проблему пластику в океані. Це крихітні магнітні «нанокатушки», які індукують хімічні реакції, що руйнують мікропластик в океані. Процес перетворює пластик у вуглекислий газ і воду.

Ширина розроблених вченими «нанокатушек» не перевищує одного мікрометра. Вони являють собою вуглецеві нанотрубки у формі пружин, вкриті атомами азоту і марганцю, який виявляє сильні магнітні властивості. Ці два хімічних елементів при взаємодії з вуглецевими нанотрубками створюють активні форми кисню, які потім руйнують молекули пластику.

Вчені провели випробування своєї розробки на розчинах з мікропластиком. За вісім годин відсоток пластику скоротився з 50 до 30. Потім фахівці легко видалили нанокатушки з води, використовуючи магніти. Згодом такі наноструктури можна використовувати повторно. І хоча ця розробка не єдина, яка обіцяє очистити океан від пластику, поки що вона найбільш ефективна і не вимагає постійного контролю з боку людини.

Схожий проєкт запустив підприємець Бойан Слет шість років тому. Він поставив за мету очистити Велику тихоокеанську сміттєву пляму, яке за розмірами вдвічі більше штату Техас. Перша спроба здійснити це виявилася невдалою, і в червні цього року Слет запустив свій 600-метровий захватний інструмент заново.

Кнопка «Наверх»
Закрыть