Земля

Вчені розробили метод передбачення Ель-Ніньо

Вчені з Німеччини та Китаю розробили метод передбачення Ель-Ніньо — коливання розташування теплих і холодних потоків в екваторіальній області Тихого океану — за рік до того, як вони відбудуться.

Під час Південної осциляції, фазою якого є Ель-Ніно, поверхневі води океану нагріваються і зміщуються на схід. Сповільнюються пасати, майже припиняється підйом глибинних вод — апвелінг. Досі фахівцям вдавалося передбачати явище за пів року.

Тепер же фахівці з Потсдамського інституту вивчення кліматичних змін і Гісенського університету спільно з колегами Пекінського педагогічного університету запропонували метод, заснований на теорії складності обчислень. Східну частину Тихого океану поділили на квадратні сектори.

Температура кожного сектора порівнюється як із сусідніми, так і з більш віддаленими, дозволяючи оцінити ступінь невпорядкованості системи.

Порівнюючи цю ступінь, дослідникам вдалося виділити патерн: роки з високим ступенем невпорядкованості передують виникненню Ель-Ніньо через рік. Проаналізувавши дані про зміну температури з 1984 по 2018 рік, їм вдалося передбачити дев’ять з десяти фаз Південної осциляції. Крім того, з’ясувалося, що більш високого ступеня ступінь невпорядкованості відповідало більш сильне коливання.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть