Земля

Вчені розробили самозакопуючу оболонку для насіння (фото+відео)

Садити рослини без лопати і плуга допоможуть спіральні оболонки з деревини дуба. Вони вбирають вологу і розкручуються, угвинчуючи насіння в грунт, звідки незабаром пробиваються нові паростки.

©Lining Yao, CMU

Людство знищує ліси такими темпами, що посадок нових рослин на цих величезних територіях вручну виявляється недостатньо. Недарма існують численні проекти використання літаків і безпілотників, здатних розкидати насіння на великій площі. Однак при цьому насіння залишаються на поверхні землі, що ускладнює їх закріплення в грунті і робить легкою здобиччю птахів.

З іншого боку, насіння деяких рослин здатні закопуватися самостійно. Наприклад, у представників роду Elodium вони несуть спіральний «хвостик», який поглинає вологу і, розкручуючись, буквально угвинчує насіння в грунт. На цю особливість звернули увагу вчені з Університету Карнегі-Меллона, які розробили штучну оболонку, яка підходить для насіння різних форм і розмірів, «автоматично» закопуючи їх в землю. Про це дослідники пишуть в статті, опублікованій в журналі Nature.

©Lining Yao, CMU

Для отримання біорозкладаної оболонки Лінін Яо (Lining Yao) і її колеги використовували деревину білого дуба, яка, з одного боку, легко вбирає вологу, а з іншого — досить міцна, щоб вкручуватися навіть в досить щільний грунт. За допомогою спеціальної хімічної обробки вузькі смужки деревини скручуються в щільну спіраль і утримують цю форму, поки не вступлять в контакт з водою.

©Lining Yao, CMU

Такі спіралі зроблені потрійними, а не одинарними, як у Elodium. Завдяки цьому вони, спираючись на розкручуючі «хвостики», здатні встановлюватися вертикально і угвинчуватися в землю ефективніше. До нижнього кінця спіралі кріпиться невелика “тара” з рослинних волокон, куди можна помістити насіння, а при необхідності і інший корисний вантаж — наприклад, добрива, грибки або мікроскопічних нематод, які підвищують родючість грунту.

Польові випробування показали, що з 136 насіння, поміщених в такі контейнери і розкиданих на тестовому полі, 66 відсотків успішно «самозакопалися», а 39 відсотків згодом зійшли. За словами вчених, це демонструє перспективність їх розробки. Однак поки саме виготовлення таких оболонок і приміщення всередину корисного навантаження залишається занадто складним процесом, який вимагає не менше п’яти кроків. Тепер професор Яо і її команда зайняті над спрощенням свого методу, яке дозволить проводити всі операції швидко і в промислових масштабах, потрібних і для сільського господарства, і для озеленення планети.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button