Земля

Загадкові “хороводи” велетенських акул виявилися масовими побаченнями (фото+відео)

Протягом останніх сорока років вчені неодноразово помічали в північній частині Атлантичного океану загадкові акулячі «хороводи», в яких один за одним плавали до двох десятків гігантських акул. Тепер дослідникам вдалося встановити причину цієї дивної поведінки: це виявився не новий спосіб годування і не масове риб’яче божевілля, а шлюбний ритуал, під час якого акули оцінювали безліч потенційних партнерів одночасно. Дослідження опубліковано в журналі Journal of Fish Biology.

Кружляючі велетенські акули біля берегів Ірландії / © phys.org

Велетенські акули – повільні риби-велетні, що досягають в довжину 12 метрів і плаваючі в прохолодних і теплих водах помірного кліматичного поясу. Незважаючи на солідні габарити (з усіх риб велетнеська акула поступається в розмірах тільки китовій), ці істоти абсолютно нешкідливі і харчуються мікроскопічними тваринами, званими зоопланктоном.

Протягом більшої частини XX століття на велетенських акул полювали заради жиру, печінки і плавників, через що чисельність виду різко скоротилася. Нині видобуток гігантських акул сильно обмежена, але через довге дорослішання, повільних темпів розмноження і невисокої виживаності молодих тварин популяція практично не відновлюється.

Тепер вченим вдалося ідентифікувати найважливішу подію в житті цих неквапливих велетнів – шлюбний ритуал. Виявилося, що дивні «хороводи» гігантських акул, які неодноразово спостерігали у водах Північної Атлантики, складаються з приблизно рівної кількості дорослих самців і самок, які плавають по колу із закритою пащею — іншими словами, їх поведінка не пов’язана з годуванням.

Також дослідники відзначили, що у самок в таких «хороводах» колір шкури був світлішим, ніж у самців. У інших видів акул така зміна забарвлення (можливо, викликана гормонами або інтенсивністю постачання шкури кров’ю) неодноразово спостерігалося під час шлюбних ритуалів і спарювання. Під час кружляння гігантські акули контактували з різними партнерами, торкаючись їх плавниками і хвостами, а час від часу переверталися черевом догори, можливо, сигналізуючи про готовність злягтися.

Ймовірно, така поведінка у акул можна назвати «швидкісним побаченням»: кілька риб з усіх околиць збираються разом, що дає їм можливість за короткий термін оцінити безліч потенційних партнерів.

Тепер вченим і захисникам природи належить вжити додаткових заходів з охорони місць проведення «хороводів» гігантських акул, наприклад, обмеживши прохід морського транспорту через ці води до закінчення шлюбного сезону.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button