Земля

У тихоходок є фатальна вразливість

Дослідники з’ясували, що тихоходи, здатні витримувати навіть найважчі та екстремальні умови, зовсім не так невразливі, як вважалося раніше.

Тихоходи – справжні міцні горішки. На вигляд вони схожі на кумедних шестиногих ведмедиків, однак при несприятливих умовах раптово з’ясовується, що цих створінь неймовірно складно вбити. Вони можуть висохнути, можуть змінити режим роботи свого організму і увійти в свого роду анабіоз … І в цьому стані тихоходи здатні роками витримувати все: вкрай низькі температури, відсутність кисню, високий тиск, космічне випромінювання, кип’ятіння і навіть космічний вакуум.

Однак навіть у цих «термінаторів» мікросвіту є своя слабкість. Нею виявився тривалий вплив високих температур: чим довше тихоходи знаходиться під нагріванням, тим менше у них шансів на виживання.

Глобальне потепління вже вкрай відчутно вплинуло на життя рослин і тварин по всьому світу. Однак деякі види переносять ці умови набагато краще за інших. Наприклад, всюдисущі таргани не постраждають навіть в результаті куди більш страшних катаклізмів. Однак навіть їм не зрівнятися з тихоходами.

На сьогодні відомо близько 1300 різновидів тихоходів, а розмір дорослих особин коливається від 0,3 до 0,5 мм. Вони мешкають переважно у вологому середовищі: морських і прісноводних відкладеннях, у мохах і водоростях, в опалому листі й грязьових вулканах по всій Землі – від екватора до полюсів. Тільки у водному середовищі тихоходи можуть зберігати активність, в іншому випадку істота відразу впадає в сплячку.

Тихоходи пережили всі п’ять масових вимирань на нашій планеті, про які відомо вченим. У 2017 році дослідники припустили, що єдиний спосіб знищити тихоходів остаточно – це випарувати всі океани Землі. Однак через глобальне потепління видове різноманіття цих дивовижних створінь може опинитися під загрозою. Так, у 2018 році було доведено, що антарктичний тихоход Acutuncus antarcticus вже знаходиться в зоні ризику вимирання через танення льодовиків. А тепер під загрозою опинився інший вид, Ramazzottius varieornatus.

В ході випробувань виявилося, що приблизно 50% тихоходів цього виду гинуть вже при 37,1 ° С, хоч короткий період акліматизації й знижує смертність. Висушені тихоходи демонстрували куди більшу стійкість і змогли вижити навіть при температурі в 151 ° С, але лише за умови, що вплив триває не більше пів години.

Таким чином вчені з’ясували, що навіть у майже невразливих живих істот є свої слабкості. Залишається сподіватися, що подальші зміни клімату не призведуть до ще більшого скорочення видового різноманіття мікросвіту нашої рідної планети.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button