Наука

Поширений грибок може нанести шкоду імунній системі людини

Для недосвідченого вуха Aspergillus fumigatus може прозвучати як заклинання з книги про Гаррі Поттера, але на жаль, це щось значно більш небезпечне. Таку назву носить майже повсюдно поширений вид цвілевого грибка, який здатний заподіяти серйозної шкоди людям, що страждають імунодефіцитом.

Майже повсюдно поширений грибок

Можливо, ви вже бачили цей грибок і раніше, але не звернули на нього уваги. Він проявляється у вигляді темно-сірих плям на вологих стінах. Що найгірше, його мікроскопічні спори поширюються по повітрю і прилипають до будь-яких оточуючих нас предметів.

Aspergillus fumigatus не впливає на здорових людей, але ті, у кого є проблеми з імунною системою, піддаються серйозному ризику. На жаль, до цього часу мало що було відомо про те, чому цей мікроорганізм виявляється настільки небезпечним.

І ось міжнародна дослідницька група на чолі з професором Олівером Верцем з Єнського університету імені Фрідріха Шиллера вивчила складні молекулярні механізми функціонування цього грибка. Якщо говорити більш конкретно, дослідники виявили, що патогенна дія Aspergillus fumigatus обумовлено гліотоксином. Пояснимо, гліотоксин – це сірковмісний мікотоксин, який виробляється декількома видами грибів.

Як розповів керівник дослідження Верц, вчені і раніше знали, що ця речовина має імунодепресивний ефект, тобто послаблює активність клітин імунної системи. Не вистачало тільки розуміння, яким чином це відбувається.

Перша лінія оборони» імунної системи

Щоб вивчити цей механізм, дослідники піддали дії синтетичного гліотоксина лейкоцити, звані нейтрофільними гранулоцитами, які служать першою «лінією оборони» імунної системи.

Як пояснив Верц, завдання цих клітин полягає у виявленні хвороботворних мікроорганізмів і їх усунення. Механізм захисту полягає в тому, що нейтрофільні гранулоцити виділяють в кров речовини-месенджери, звані лейкотрієнами, та залучають інші імунні клітини. Коли збирається достатня кількість імунних клітин, збудник інфекції знешкоджується.

Однак, як виявили вчені, цей процес блокується виділеним Aspergillus fumigatus гліотоксином. Присутність цього мікотоксину перешкоджає виробленню лейкотрієнів. Отже, нейтрофільні гранулоцити більше не можуть «звертатися за допомогою до інших імунних клітин.

За словами Верца, таким чином порушується зв’язок між імунними клітинами і захисний механізм руйнується. В результаті збудник легко проникає в тканини та органи людини.

На сьогодні вченим вдалося показати лише схему функціонування цього небезпечного мікотоксину, але вони не запропонували жодного рішення для боротьби з грибком, який його виділяє. Однак, був зроблений перший крок у розумінні небезпечного впливу Aspergillus fumigatus, що одного разу, можливо, приведе до перемоги над ним.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button