Наука

Оральні контрацептиви пов’язали з депресією у жінок

У жінок, які приймають оральні контрацептиви, часто змінюється настрій. І автори нового дослідження виявили зв’язок між прийомом оральних контрацептивів та ризиком депресії, особливо у молодих жінок.

Комбіновані оральні контрацептиви (ОК), які містять естрогени і прогестогени, жінки по всьому світу приймають вже більше півстоліття. Вміщені в таких препаратах гормони заважають готової до запліднення яйцеклітини досягти матки і прикріпитися до її слизовій оболонці, що при правильному прийомі запобігає вагітність в 99 відсотках випадків.

Однак у таких контрацептивів є ряд побічних ефектів, в тому числі зміни настрою у приймаючої їх жінки. Якщо у неї в анамнезі була депресія, це може вплинути на рішення почати або продовжити прийом таблеток. Попередні дослідження зв’язку депресії з прийомом ОК дали суперечливі результати – можливо, через некоректну методику збору даних.

У новому дослідженні вчені зі Швеції, Данії та Австралії використали велику вибірку для вивчення ризику депресії, пов’язаного з початком ОК, та впливу ОК на депресію з часом. Взявши дані з британського біобанку, автори роботи спостерігали за 264 557 жінками від народження до менопаузи. Дані включали використання ОК, коли у них діагностували депресію та коли вони вперше відчули її симптоми без діагнозу.

Аналіз торкнувся жінок, які приймали ОК, і тих, хто ніколи їх не приймав. Вчені порівняли ризики депресії для обох груп. При цьому в першій окремо проводили порівняння для двох вікових категорій: тих, хто почав приймати ОК до 20 років і тих, хто почав це робити після 20 років.

У підсумку вчені виявили, що протягом перших двох років використання ОК у жінок спостерігався підвищений рівень депресії в порівнянні з пацієнтками, які ніколи не використовували ОК. У жінок, які почали прийом ОК в підлітковому віці, частота симптомів депресії була на 130 відсотків вище, а у дорослих — на 92 відсотки вище, ніж у жінок, які ніколи не приймали ОК. Можливо, такий сильний вплив контрацептивів на молодих дівчат пов’язано з гормональними змінами при статевому дозріванні.

Однак прийом контрацептивів створив підвищений ризик депресії не тільки в перші роки після прийому, але і протягом усього життя, навіть якщо від них потім відмовлялися. Жінки, які коли-небудь в житті приймали такі препарати, показували симптоми депресії на 27 відсотків частіше, ніж ті, які ніколи їх не використовували.

Враховуючи, що депресію вважають «пандемією XXI століття», а жінки страждають нею майже вдвічі частіше за чоловіків, важко виключати наявність тут важливого причинно-наслідкового зв’язку. Іншими словами, того, що різко підвищена частота депресій у жінок може бути частково обумовлена швидким зростанням популярності ОК по всьому світу.

Таким чином, укладають вчені в роботі, опублікованій в журналі Epidemiology and Psychiatric Sciences, лікарям слід попереджати про можливий ризик депресії, призначаючи пацієнткам оральні протизаплідні.

У майбутньому дослідники планують оцінити ймовірність розвитку депресії при використанні інших подібних засобів, таких як протизаплідні пластирі і спіралі, гормональні спіралі, вагінальні кільця. Результати такої роботи дозволять надати жінкам більше інформації, щоб допомогти їм приймати зважені рішення про варіанти контрацепції.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button