Наука

Ізраїльські вчені знайшли «ахіллесову п’яту» більшості ракових клітин

Відома вже більше століття особливість ракових клітин виявилася потенційною мішенню для перспективних способів лікування онкології. Щоб це з’ясувати, чотирьом лабораторіям по всьому світу довелося виростити близько тисячі культур людських клітин і піддати їх впливу багатьох сотень різних медикаментів.

Image by Michal Jarmoluk from Pixabay

У багатьох випадках ракові клітини відрізняються від здорових набором хромосом – це явище називається анеуплоїдією. Вона зустрічається в 90% злоякісних пухлин і 75% онкологічних захворювань крові. У нормі у людини їх 46, зібрані в 23 пари, але коли клітини організму перетворюються в ракові, в них кількість структур, які зберігають спадкову інформацію може змінитися.

Вивчення аномалій каріотипу (сукупності ознак хромосомного набору) ракових клітин активно ведеться останні кілька десятиліть, але супроводжується великими труднощами. Фахівці з Тель-Авівського університету (Tel Aviv University) поставили для себе завдання визначити, наскільки взагалі відрізняється ступінь анеуплоїдій в різних випадках онкології.

Для цього вони виростили близько тисячі різних культур ракових клітин, взятих зі зразків тканин пацієнтів з усього світу. За допомогою просунутих методів біоінформатики культури були класифіковані за ступенем анеуплоїдії. Це не тільки допомогло краще зрозуміти варіативність хромосомних аномалій в злоякісні утворення, а й дозволило детально вивчити відмінності таких клітин від здорових в частині каріотипу. Тільки в XXI столітті у біологів з’явилася можливість проводити такі роботи за допомогою потужних комп’ютерів і програмного забезпечення – кількість аналізованих ознак, які проводять одночасно, три сотні.

З’ясувалося, що у ракових клітин є одна важлива особливість, що відрізняє їх від здорових. Так, вони діляться безконтрольно і роблять це набагато частіше, але набагато чутливіші до порушень одного з етапів цього процесу. А точніше, до проблем, які виникають під час так званої контрольної точки клітинного циклу між метафазою і анафазою мітозу (spindle assembly checkpoint, SAC). Нормальні клітини здатні до певної міри усувати помилки, що з’являються в ході SAC. Ракові з високим ступенем анеуплоїдії – припиняють поділ, навіть коли кількість проблем мінімальна.

Свою гіпотезу вчені перевірили, піддавши культури ракових клітин різним препаратам. У ряді випадків медикаменти, якщо механізм їх дії торкався процесів, які відбуваються в контрольній точці, успішно придушували розподіл злоякісних клітин. Автори дослідження налаштовані дуже оптимістично і надалі планують перейти від дослідів на культурах клітин до роботи з модельними тваринами. Необхідно перевірити, як можна атакувати цю «ахіллесову п’яту» раку в тканинах. Про розробку повноцінних ліків з подібним ефектом говорити ще рано, проте вже зараз тестуються спеціалізовані препарати, частково або повністю спрямовані на порушення SAC.

Настільки масштабна робота була б неможлива без широкої міжнародної кооперації. Ініціаторами дослідження були фахівці з лабораторії Бена-Давида на медичному факультеті Саклера в Тель-Авівському університеті. Їм допомагали американські вчені з Інституту Броуд (Broad Institute of MIT and Harvard) та Вермонтського університету, німецькі з Технічного університету Кайзерслаутерна (TU Kaiserlautern), італійські з Європейського інституту онкології (IRCCS), а також нідерландські дослідники з Гронінгенського університету (University of Groningen). Всього в авторах статті, опублікованій в рецензованому журналі Nature, числиться 26 вчених. І, судячи з обсягу виконаної роботи, це зовсім не той випадок, коли для більшого ефекту або просування по кар’єрі вписують «мертвих душ».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button