Всесвіт

Вчені спостерігали в наземний телескоп планету, схожу на Татуїн

За допомогою наземного телескопа команда астрономів описала рідкісну екзопаланету, яка обертається навколо двох зірок одночасно. Відкриття показує, що спостереження в наземні телескопи все ще залишаються актуальним методом дослідження космосу і можуть допомогти в пошуку інших планет подвійних зірок.

Художнє зображення системи Kepler-16 / © Wikimedia Commons

Екзопланету Kepler-16b вчені вперше виявили близько 10 років тому за допомогою космічного телескопа NASA Kepler. Вона знаходиться приблизно в 245 світлових роках від землі і являє собою планету з кратною орбітою, тобто вона обертається навколо двох зірок одночасно. Причому самі зірки також обертаються навколо один одного, утворюючи подвійну систему. Kepler-16b нагадує планету Татуїн з всесвіту «Зоряних воєн», на поверхні якої можна було побачити відразу два заходи.

Тепер міжнародна команда вчених під керівництвом дослідників з Бірмінгемського університету (Великобританія) вперше спостерігала Kepler-16b в наземний телескоп. Результати їх роботи опубліковані в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Дослідники використовували 193-сантиметровий телескоп обсерваторії Верхнього Провансу у Франції та метод Доплера. Ця технологія, яка також відома як “метод променевої швидкості“, полягає в спектрометричному вимірюванні радіальної швидкості зірки. Зірка, яка має планетарну систему рухається по орбіті навколо центру мас всієї системи. Це призведе до того, що швидкість, з якою вона рухається у напрямку до Землі, змінюється, приводячи до зміщення ліній спектра, викликаного ефектом Доплера.

Виявлення Kepler-16b показує, що навколоземні екзопланети можна спостерігати і в наземні телескопи, що часто дешевше і ефективніше використання космічних апаратів. Крім того, метод Доплера дозволяє описати всі планети в системі і виміряти їх масу.

Тепер вчені планують продовжити пошук раніше невідомих планет з кратною орбітою і зрозуміти, нарешті, звідки вони взялися. Зазвичай планети формуються всередині протопланетного диска-хмари пилу і газу навколо молодої зірки. Однак присутність двох зірок, ймовірно, заважає злипання пилу в планети всередині протопланетного диска.

Вчені вважають, що планети з кратною орбітою могли сформуватися далеко від подвійних зірок, де їх вплив був слабким, а потім наблизитися до них. За іншою версією, сучасні уявлення про процеси планетарної акреції вимагають доповнень. Тому подальші дослідження планет з кратною орбітою допоможуть відповісти на це питання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button