Всесвіт

Космічне сміття: як вчені пропонують боротися з ним

Нині на орбіті Землі кружляє величезна кількість сміття. Як так? Звідки воно взялося? Вся річ у тім, що за час освоєння космосу, люди відправили в небо надто багато супутників, багато з яких вже не використовуються. Група дослідників запропонувала новий спосіб тримати ситуацію під контролем, знімаючи з операторів супутників «плату за орбітальне використання».

Зруйновані космічні апарати, ракети і супутники на орбіті створюють значні ризики для конструкцій, які ще знаходяться в експлуатації. Шматки космічного сміття носяться навколо Землі зі швидкістю до 28 100 кілометрів на годину, створюючи реальну загрозу для супутників і космічних апаратів. Протягом кількох останніх років, екіпаж МКС був змушений багато разів ховатися, коли орбітальне сміття підходило занадто близько.

Вчені та інженери пропонують безліч рішень для приведення орбіти в порядок. Хтось говорить про супутники, оснащені гарпунами для збирання, хтось про винагороду за відповідальну поведінку, хтось про космічний паркан для виявлення та відстеження сміття. Однак, розвиток таких проєктів, як Starlink від SpaceX, будуть тільки погіршувати ситуацію і вченим необхідно придумати більш серйозні заходи.

На думку авторів нового дослідження, створення правильних стимулів замість додаткової інженерної техніки, буде мати велике значення для забезпечення більш відповідального використання простору.

Дослідники розробили модель, яка враховує очікувану тривалість життя супутника і вартість його виготовлення з урахуванням ризику зіткнень, які він створює. Тепер оператори запускають супутники до тих пір, поки їх власний ризик зіткнення не зрівняється з вартістю супутника. Розроблена модель показала, що плата за орбітальне використання може створити стимул для забезпечення належного управління космічними апаратами і їх утилізації в кінці їх життєвого циклу.

Немає жодних сумнівів у тому, що зі зростанням використання і комерціалізації космосу ми збільшуємо кількість орбітального сміття. Агентства, як державні, так і комерційні, повинні це визнати і підтримати зусилля щодо зниження ймовірності таких подій шляхом вжиття заходів з видалення існуючого сміття та його зменшення. Як не дивно, але тільки коли ми вирішимо проблему космічного сміття, наше вікно в космос і шлях до нього будуть повністю відкриті.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button