Технології

Вчені створили голограми, які можна «відчути»

Дослідники з Великобританії розробили технологію, яка дозволяє створювати реалістичні голограми у вигляді метелика, глобуса і смайлика: їх можна побачити неозброєним оком, почути і навіть відчути без систем візуальної реальності.

Голограми — один з тих винаходів, які чекають люди всього світу. В науковій фантастиці вони вже не нові, але справжня наука тільки починає просуватися вперед у цій області. Раніше були створені голограми на основі акустичної або магнітної левітації. Завдяки тонкому управлінню вони могли створювати тривимірні фігури і плавно переміщати їх.

Правда, у таких технологій було як мінімум дві проблеми: низький «дозвіл» — кількість часток на одиницю об’єму — і громіздкість голографічних пристроїв. До того ж більша частина з них не дозволяє відчути прямого контакту з зображенням, оскільки порушиться розподіл частинок.

Однак у 2015 році японські вчені вже представляли технологію, яка дозволила зробити тривимірне зображення відчутним. Для цього вони використовували надшвидкі фемтосекундні лазери. На дотик така голограма виявилася схожа на наждачний папір. Інша подібна технологія використовує ультразвук для імітації дотику до об’єкта і може навіть регулювати «твердість» об’єкта, збільшуючи тиск звуку.

Нова технологія, запропонована англійськими дослідниками, називається MATD — мультимодальна акустична пастка для зображення. За словами розробників, вона «може одночасно доставляти візуальну, слухову і тактильну інформацію». В основі цієї технології — явище під назвою «акустофорез»: при цьому звукові хвилі переміщують і маніпулюють об’єктом — в даному випадку безліччю частинок, — щоб сформувати зображення в невеликому об’ємі, що містить велику кількість дуже маленьких динаміків.

Нова розробка вловлює невелику частку зі спеціального легкого матеріалу звуковою хвилею і може утримувати її в потрібному положенні, а також висвітлювати різними кольорами. Для передачі відчуттів вчені використовували розроблену раніше технологію ультразвукового впливу. Модифікувавши її, дослідники добилися можливості більш тонко відтворювати структуру об’єктів і поєднувати її з рухами голограми.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button