Земля

Вчені створили карту-прогноз кліматичних змін

Фахівці з Університету Цинцинаті у штаті Огайо розробили інтерактивну мапу, за допомогою якої можна відстежувати кліматичні зміни по всій земній кулі.

Співробітник Коледжу мистецтв і наук Університету Цинцинаті Томаш Степінські і його колега, польський дослідник Павло Нецтель, використовуючи інформацію з загальнодоступної бази WorldClim, візуалізували процес зміни клімату з плином часу. Ці дані записувалися на протязі 50 років 50 тисячами міжнародних метеорологічних станцій, розкиданих по всій Землі.

Карта отримала назву ClimateEx, і одна з її переваг полягає в тому, що вона дозволяє дослідникам вивчати критичні області. До них відноситься «тепліюча» Арктика, і, як з’ясувалося, тропіки навколо екватора, де клімат змінюється через місячні опади.

«Коли люди думають про зміну клімату, перше, що приходить на розум – це глобальне потепління, – каже Степінські. – Але важливо враховувати ще й рівень опадів, і наша математична модель їх якраз відображає».

Нетцель вважає, що карта буде особливо корисна при порівнянні або зіставленні географічно віддалених один від одного регіонів, таких, наприклад, як Солт-Лейк-Сіті в США і Тегеран в Ірані.

«ClimateEx – це швидше освітній інструмент, – говорить він. – Але вона може допомогти спланувати подорож або відповісти на такі цікаві питання, як «чи є в світі клімат, схожий на клімат Х’юстона?» або «куди поїхати, щоб відчути, що ти у Флориді?».

Більш того, карта пророкує, які райони можуть бути схильні до екстремальних погодних явищ типу ураганів і цунамі. Для цього користувачеві потрібно вказати на ділянку, де урагани трапляються досить часто, і карта скаже, який регіон буде виглядати для них найбільш “привабливими” через кілька десятків років.

«Клімат змінюється постійно, і не дивно, що в даний момент він не такий, яким був півмільйона років тому, – каже Степінські. – Проблема в тому, що в наш час це відбувається набагато швидше, і тодішні півмільйона років зараз можна порівняти з одним століттям».

Експерти підкреслюють, що проект не призначений для запобігання надзвичайних ситуацій, проте дає загальне уявлення про кліматичне майбутнє Землі і може бути корисним при стратегічному плануванні розвитку урбанізованого простору. На їхню думку, знання про потенційні небезпеки вдосконалить процес містобудування.

У статті, опублікованої в Бюлетені Американського метеорологічного спільноти, Степінські і Нетцель розповіли про те, що кліматичних близнюком Цинцинаті є італійський Віченца: в обох містах в залежності від сезону погода змінюється з однаковою швидкістю.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button