Всесвіт

Знайдена найбільша ненажерлива чорна діра у Всесвіті

Австралійські астрофізики знайшли в сузір’ї Південної Риби рекордно ненажерливу надмасивну чорну діру J2157-3602, яка зможе з’їсти наше Сонце всього за два дні. Її фотографії були опубліковані в журналі Publications of the Astronomical Society of Australia.

“Ця чорна діра зростає так швидко, що вона сяє в тисячі разів яскравіше, ніж вся інша галактика. Її світіння виробляється величезною масою газу, який вона постійно засмоктує в себе. Якби вона перебувала в Чумацькому Шляху, то вона б світила в 10 разів яскравіше, ніж Місяць, і затьмарювала б своїм світлом усі зірки”, — зазначає Крістіан Вольф (Christian Wolf) з Національного університету Австралії Канберрі.

Надмасивні чорні діри існують в центрі практично будь-якої галактики. На відміну від чорних дір, що виникають при колапсі зірок, їх маса в декілька мільйонів разів більше сонячної. Вони періодично поглинають зірки, інші небесні тіла і газ, і викидають частину захопленої матерії у вигляді джетів — пучків розігрітій плазми, які рухаються з навколосвітловою швидкістю.

Ці викиди, як сьогодні вважають астрономи, є результатом того, що чорні діри не здатні поглинати матерію в необмежених кількостях. Існує якась межа, яку астрофізики називають межею Еддінгтона, при досягненні якої матерія починає накопичуватися в околицях чорної діри у вигляді гарячого “бублика” з матерії, диска аккреції, де частинки матерії труться один об одного, розігріваються до надвисоких температур і викидаються чорною дірою в космос.

Як розповідає Вольф, відкриття аномально важких чорних дір, що виникли в перші дні життя Всесвіту, змушує вчених шукати об’єкти, які порушували б цей ліміт і пояснювали б існування цих загадкових гігантів. Поки астрономам вдалося знайти лише кілька чорних дір, які впритул підбираються до межі Еддінгтона, але не перевищують його.

Вольф і його колеги відкрили першого кандидата на подібну роль, вивчаючи далекі галактики, розташовані в сузір’ї Південної Риби. Під час цих спостережень, увагу вчених, як згадує астрофізик, привернула незвичайно яскрава самотня зірка, що знаходилася в стороні від груп галактик і вже відомих зоряних скупчень.

[box type=”info” ]Проаналізувавши її спектр, австралійські астрономи з подивом зрозуміли, що мають справу не з зіркою, а з галактикою, віддаленої від нас на 12,2 мільярда світлових років. Головним джерелом її світіння виявилася гігантська чорна діра, чия маса була в 20 мільярдів разів вище, ніж у Сонця, а яскравість — 695 трильйонів разів, що впритул підходить до межі Еддінгтона.[/box]

Як зазначає Вольф, велика частина цього світу виникла в результаті “розтягування” рентгенівського та ультрафіолетового свічення J2157-3602 на шляху до Землі. Відповідно, якщо б ця чорна діра перебувала в центрі Чумацького Шляху, то життя на нашій планеті не існувало, так як її б знищило випромінювання цього об’єкта.

“Ми не знаємо, як виник цей об’єкт за такий короткий час. Ми сподіваємося, що нам вдасться знайти ще більш ненажерливі чорні діри, які допоможуть нам розкрити секрет їх народження і дізнатися, яку роль вони зіграли в “проясненні” Всесвіту в перші доби його життя”, — підсумовує вчений.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button