Всесвіт

Астрономи знайшли трьох «сестер» Сонця зі своїми планетами

Міжнародна команда вчених під керівництвом професора Анджея Недзельський, астронома з Університету Миколи Коперника в Торуні (Польща), відкрив ще три позасонячні планети. Вони обертаються навколо зірок, які можна назвати старшими сестрами нашого Сонця.

Завдяки точним спостереженням за небом команді професора Недзельського вдалося виявити 26 зірок, навколо яких обертаються планети. Зазвичай такі планетні системи набагато старше нашої. Їх зірки в основному – червоні гіганти. Виняток становить система Солярис і Піркс, відкрита в 2009 році. Вона складається з зірки, схожої на Сонце (хоча менш масивна і більш холодна), і її планети.

«Червоний гігант – це зірка, яка випалила водень усередині себе в результаті ядерних реакцій і відновлює свою внутрішню структуру, щоб запалити ядерні реакції горіння гелію – пояснює професор Недзельський. – Така зірка стискається у своїй центральній частині, де температура починає підвищуватися. Її зовнішні області значно розширюються і остигають. Спочатку жовта зірка, як Сонце, стає червонуватого відтінку і величезною. Звідси й назва цього типу зірок. Вони досягають розмірів, порівнянних з розміром орбіти Землі ».

Астрономи проводили спостереження за допомогою телескопа Хоббі-Еберлі в обсерваторії Макдональда (США) і італійського національного телескопа Галілео (Іспанія). Їм вдалося відкрити інші позасонячні планети, що обертаються навколо зірок – «старших сестер» за наше Сонце.

Ці зірки – червоні гіганти. Їх маса точно така ж, як у нашої зірки, але вони на кілька мільярдів років старше, набагато більші і холодніші. Відкриті планети – газові гіганти – без поверхонь, таких як наш Юпітер. Вони обертаються дуже близько до своїх зірок, щоб на них або в їх околицях виникли сприятливі умови для зародження життя.

Старша сестра: HD 4760

Зірка HD 4760 – об’єкт восьмої величини в сузір’ї Риб. Він в 40 разів більше і випромінює в 850 разів більше світла, ніж Сонце, але через свою відстань (1 780 світлових років від Землі) він невидимий неозброєним оком, але вже знаходиться в межах досяжності навіть невеликих і аматорських телескопів.

Навколо неї обертається планета, яка приблизно в 14 разів масивніше Юпітера. Вона знаходиться на орбіті, аналогічної за розміром орбіті Землі навколо Сонця, на відстані близько 1,1 астрономічної одиниці. Рік на цій планеті триває 434 дні.

Спостереження за зіркою, які привели до відкриття планети, тривали 9 років. Спочатку вони проводились з телескопом Хобі-Еберлі і спектрографом HRS, потім з телескопом Галілео і Harps-N. Спостереження були такими довгими, тому що в разі пошуку планет біля червоних гігантів необхідно вивчити кілька періодів обертання зірки, які можуть досягати сотень днів. Дослідники повинні переконатися, що дійсно спостерігається планета, а не пляма на поверхні зірки, яке видає себе за планету.

Молодші сестри: TYC 0434-04538-1 і HD 96992

Також астрономи виявили планету, що обертається навколо TYC 0434-04538-1, зірки на відстані близько 2 032 світлових років від Землі, в сузір’ї Змії. Хоча вона світить майже в 50 разів сильніше, ніж Сонце, неозброєним оком її не помітити. Причина знову ж таки в великій відстані. Ця зірка в десять разів більша за Сонце і оточена планетою в шість разів масивніша за Юпітер.

Цікаво, що ця планета обертається досить близько до своєї зірки, на відстані 0,66 астрономічних одиниць. У нашій Сонячній системі вона була б розташована між орбітами Венери і Землі. Рік на цій газовій планеті триває всього 193 дні. Спостереження за цією зіркою за допомогою обох телескопів тривали 10 років. Третя з «старших сестер» Сонця, HD 96992, знаходиться найближче до Землі – всього в 1 305 світлових роках від Землі. Це зірка дев’ятої величини у Великій Ведмедиці, вона в сім разів більше і майже в 30 разів більше енергійна, ніж Сонце. Маса її планети лише трохи більше, ніж у Юпітера, і обертається на орбіті в 1,24 астрономічних одиниці. Рік на цій планеті триває 514 днів. Зірка спостерігалася з використанням двох телескопів астрономами в перебігу – 14 років.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button