Всесвіт

Вчені виявили гравітаційні хвилі невідомого типу

Існування гравітаційних хвиль було виведено з рівнянь Загальної теорії відносності ще при самому Ейнштейна: ці «складки» просторово-часового континууму виникають в ході найбільш енергетично потужних подій, взаємодії надзвичайно масивних тіл.


Однак через численні технічні труднощі їх експериментальні пошуки затягнулися на століття, і формальне відкриття відбулося лише в 2015 р., коли детектор LIGO виявив гравітаційну хвилю від пари, що обертаються одна навколо одної з чорних дір. До теперішнього часу на небі вдалося зареєструвати три джерела гравітаційних хвиль – всі вони являють собою такі пари чорних дір. Паралельно з американським LIGO в Європі за ними стежить і детектор VIRGO.

Можливо, саме їх тандем принесе найближчим часом нову чудову знахідку: техаський астрофізик Крег Уілер (Craig Wheeler), працюючий з детекторами гравітаційних хвиль, нещодавно опублікував в Twitter повідомлення:

«Новину від LIGO. Джерело з оптичним діапазоном. Ви будете приголомшені!»

Раніше у своєму мікроблозі виступив і його колега Енді Хоуелл (Andy Howell):

«Сьогодні – саме така ніч, коли результати астрономічних спостережень розповідають історію набагато більш цікаву, ніж все, що коли-небудь розказано людьми».

Судячи за згадуваннями оптичного діапазону, мова йде про джерело гравітаційних хвиль, яке, на відміну від чорних дір, випромінює в цій частині спектру. Судячи з того, що випромінює гравітаційні хвилі, це повинен бути об’єкт досить масивний, швидко рухається і щільний. Все це вказує на потенційну можливість – пару нейтронних зірок.

За чутками, в даний час відразу кілька підходящих телескопів, включаючи космічну обсерваторію Hubble, проводять спостереження для підтвердження знахідки LIGO, тому офіційне оголошення затримується. Представник LIGO Девід Шумейкер (David Shoemaker) деталей не розкриває.

Втім, експерти вже вирішили, що мова йде про галактику NGC 4993, розташованої в сузір’ї Гідра на відстані близько 130 млн світлових років. Там розташована відома пара нейтронних зірок, за якими днями спостерігав Hubble: деякий час отримані знімки знаходилися, як правило, у відкритому доступі, однак пізніше були видалені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button