Всесвіт

Вчені виявили, що метеорит, який відколовся від протопланети старший за Землю

Уламок породи знайшли в пустелі Сахара в травні 2020 року, але результати його дослідження опубліковані тільки зараз. Група французьких і японських учених припускає, що метеорит відколовся від давньої протопланети і старший від Землі.

Метеорит шеш 002 / © www.sciencealert.com

Результати роботи можна знайти в журналі PNAS. Залишки найдавніших протопланет практично не вивчають через брак зразків. Вчені з Паризького університету і Університету Лотарингії, а також Інституту планетології та астрофізики (Франція) і Національного інституту полярних досліджень (Японія) вважають, що тепер у науки з’явився один з таких рідкісних зразків.

Ним виявився метеорит, знайдений в пустелі Сахара в травні минулого року. Уламки породи загальною масою 32 кілограми знайшли в містечку Ерг-Шеш в південно-західній частині Алжиру. Варто сказати, що вони відразу привернули увагу фахівців, оскільки було ясно, що зразки не належать до хондритів – метеоритів, які найбільш часто зустрічаються. Вони характеризуються дуже дрібними сферичними утвореннями, що складаються переважно з силікатів.

У вивченому ж метеориті (Ерг-Шеш 002) нічого схожого фахівці не виявили, зате виявили вкраплення кристалів піроксену. У зв’язку з цим вчені віднесли зразок до ахондритів, які складаються з магматичних порід, або брекчій, що виникли в результаті ударних процесів. Передбачається, що такі метеорити сформувалися у великих тілах, які всередині себе розділилися на ядро і кору.

Ахондритів в принципі знаходять дуже небагато, при цьому переважна їх більшість (близько 95 відсотків) відносять до уламків Місяця і Марса. Крім того, в таких тілах зазвичай міститься базальт, а в знайденому Ерг-Шеш 002 його немає – зате є магматична вулканічна порода, яку називають андезит. Таким чином, метеорит вже можна назвати одним з найбільш рідкісних з коли-небудь виявлених.

Але головне – його вік, який далося встановити завдяки дослідженням радіоактивних ізотопів алюмінію і магнію. З’ясувалося, що ці елементи кристалізувалися 4,565 мільярда років тому в складі батьківського тіла (воно саме сформувалося 4,566 мільярда років тому). Тобто метеорит з’явився раніше, ніж наша планета, якій, як відомо, 4,54 мільярда років. Вчені вважають, що виявили найдавніший з відомих зразків магматичної породи. І це, за їхніми словами, проливає світло на те, як виглядала кора перших протопланет Сонячної системи.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button