Земля

Вчені виявили зв’язок між смерчами і таненням льодів

Вчені з’ясували, що зменшення кількості торнадо завжди корелює зі змінами крижаного покриву в Арктиці.

Залежність може здатися дивною, але вона — підтверджений факт. Справа в тому, що арктичні льоди безпосередньо впливають на формування висотної струменевої течії (ВСТ) — вузької зони сильного вітру у верхніх шарах атмосфери. Коли арктичні льоди «відступають» вглиб континенту, ВСТ також змінює свій звичайний маршрут, мігруючи на північ.

«Основні фактори формування торнадо — відносне зміщення повітряних мас різної температури і висока вологість, — пояснює Роберт Джефф Трапп, професор Університету Іллінойсу. — Коли струминна течія йде на північ, воно виявляється в регіоні з меншою вологістю. Хоча шанси на формування смертельних вихорів залишаються, ймовірність цього стає меншим, бо втрачається один з ключових чинників утворення торнадо».

Щоб встановити такий трьохстадійний взаємозв’язок між вихорами і льодовиками, вчені детально вивчили дані спостережень за льодами Арктики і статистику торнадо в США за останні 30 років. Проведене дослідження допоможе американським метеорологам точніше прогнозувати урагани і смерчі і вчасно попереджати людей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button