Земля

Вчені визначили можливий вік річки Янцзи

Питання про те, коли утворилася найбільша річка в Азії, понад сто років був предметом суперечок. Дослідники з Китаю і Нідерландів пролили світло на цю загадку.

Image by spiness from Pixabay

Робота опублікована в журналі Geophysical Research Letters. Спори про вік річки Янцзи тривають понад сто років. Відомо, що формування річок південно-східної частини Гімалайсько-Тибетського нагір’я пов’язано зі змінами ландшафту в Південно-Східної Азії. Те ж саме стосується Янцзи, яка бере початок на гімалайсько-Тибетському плато. Тому частково доводи про вік річки будуються на часі її прориву через так званий район Трьох ущелин, де вона протікає і в наші дні. Однак в давнину води верхів’я річки текли на схід, а не на південь.

Щоб зрозуміти, як саме поводитися річка, куди текла і коли сформувалася, вчені з Університету Сунь Ят-Сен, Китайського університету наук про Землю і Університету Амстердама (Нідерланди) проаналізували зразки відкладень уламкового мусковита і калієвого польового шпату, зібрані в нижній течії Янцзи, поблизу китайського міста Нанкіна. Вони датуються раннім і середнім міоценом. Потім фахівці зібрали зразки в верхів’ях річки. З’ясувалося, що «нижні» і «верхні» зразки матеріалу розрізняються.

На думку авторів, це вказує на те, що нинішня верхня частина ріки не впадала в нижню. Також вченим вдалося визначити, що Янцзи, ймовірно, сформувалася між пізнім міоценом і пліоценом – в період між десятьма і трьома мільйонами років тому. Втім, питання ще залишаються. Так, сьогодні велика частина наносів зі східної околиці Тибетського нагір’я змивається в нижню частину річки через швидкі темпи ерозії в цій частині нагір’я. Але чи були темпи такими ж в пізньому міоцені – неясно. Не виключено, що в той період місцеві гори були більш стійкі до ерозії, ніж зараз.

Тому в нижніх відкладеннях Янцзи вчені й не знайшли того ж матеріалу, що є у її основи. Тим часом дещо про темпи ерозії Тибетського нагір’я все-таки відомо: воно зазнало кілька фаз цього процесу, який почався близько 66 мільйонів років тому. Тому, ймовірно, ерозія мала місце і за часів формування Янцзи.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button