Земля

В океанах існують прісноводні «колодязі»

Одного разу рибалки міста Тріполі знайшли в Середземному морі на відстані близько 500 метрів від берега прісну воду. Вона була настільки холодною, що риба, яка в неї потрапляла, відразу ж гинула. Це явище називають «ліванським дивом». Пояснення досить просте: влітку і навесні-від танення снігу в горах тільки невелика частина потрапляє на зрошення долин, а ось інша вливається в підземні води річок і виноситься на дно моря сильними холодними потоками.

Підводні джерела були знайдені і в інших районах Середземного моря, наприклад, недалеко від берегів Франції, у районі міста Канн. Там прісна вода б’є з глибини 162 метра, а ось недалеко від міста Сан-Ремо – з 190 — метрової глибини. Біля берегів Хорватії, в Адріатичному морі, таке джерело розташоване на глибині 700 метрів.

У затоці Ківера виявили дуже сильне підводне джерело. Воно розташоване недалеко від міста Неаполіс, на глибині 20 метрів. Проте воно настільки сильне, що може збити з курсу моторні човни. Джерело використовують для забезпечення прилеглих селищ прісною питною водою. Біля берегів Південно-Східної Греції було знайдене інше підводне джерело на дні Егейського моря. Його потужність становить мільйон кубічних метрів на добу і використовується для зрошення 4 тисяч гектарів посушливих земель району. Багато подібних прісноводних джерел існують на дні інших морів і океанів нашої планети.

Чимала кількість прісноводних джерел знайшли в Чорному морі. Недалеко від мису Форос є таке, де приплив води понад 12000 літрів в годину. Такі ж прісноводні джерела є в Одеській затоці між Балаклавою і Сімеїзом. Сумарний стік підводних джерел дорівнює близько 700 млн. кубометрів в рік. Особливе значення їм надається у тестах, де вони вважаються єдиними джерелами питної води для населення. Наприклад, жителі деяких Бахрейнських островів здавна вживають прісну воду з дна Перської затоки. Плавці використовують мішки, зроблені з овечих шкур, пірнають на дно і наповнюють їх чистою водою.

А ось в затоці Карпентарія, в Північній Австралії підводні води такі потужні, що коли жителі опускають на дно бамбукові палиці, то вода з них піднімається вгору. Є інформація про те, що під час воєн, таким чином набирали воду військові кораблі.

Якщо дуже сильні прісноводні джерела розташовані не досить глибоко, то прісна вода може піднятися вгору і утворити своєрідну воронку. Одна з таких розташована на схід від півострова Флорида.

Уявіть велику «посудину» прісної води, яка має діаметр 30 метрів і розташована серед вод Атлантичного океану. Такий прісноводний колодязь, має глибину 40 метрів, позначається на всіх існуючих морських картах, і кораблі мають можливість поповнити свої запаси чистою питною водою.

Безліч прісноводних підводних джерел і озер розташовано неподалік берегів півострова Юкатан. Місцеве населення підпливає до них на своїх човнах, і черпає судинами прісну воду.

Кнопка «Наверх»