Різне

Вчені вперше побачили мікрохвильове випромінювання під час злиття нейтронних зірок (відео)

За допомогою телескопа ALMA дослідники зафіксували на міліметрових довжинах хвиль вибух, викликаний злиттям нейтронних зірок. Це один з найпотужніших короткочасних гамма-сплесків з усіх, коли-небудь спостережуваних.

Міжнародна група вчених за допомогою телескоп ALMA зафіксувала високочастотне випромінювання короткочасного гамма-сплеску GRB 211106А. Цей вибух був сформований при злитті нейтронних зірок в 20 млрд світлових років від Землі.

Світло від цього короткочасного гамма-сплеску було настільки слабким, що, хоча ранні рентгенівські спостереження НАСА бачили вибух, галактика-хазяїн не була виявлена на цій довжині хвилі, і вчені не змогли точно визначити, звідки він поширювався. Безпрецедентна чутливість телескопа ALMA допомогла вченим зафіксувати міліметрове випромінювання і скорегувати місцезнаходження джерела вибуху.

Безпрецедентна чутливість ALMA дозволила нам з більшою точністю визначити місцезнаходження гамма-сплеску в цьому полі, і він опинився в іншій слабкій галактиці, яка знаходиться далі. Це означає, що цей короткочасний гамма-сплеск навіть потужніший, ніж ми спочатку думали, що робить його одним з найяскравіших і енергійних за всю історію спостережень. Танмой Ласкар, астрофізик і співавтор дослідження

Уповільнене відео короткого гамма-сплеску в міліметровому діапазоні довжин хвиль. Джерело: ALMA(ESO / NAOJ / NRAO), T. Laskar(Utah), S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)

Гамма-сплески — (GRB) – найяскравіші і енергійні вибухи у Всесвіті, здатні за лічені секунди випромінювати більше енергії, ніж наше Сонце випромінює за все своє життя. GRB 211106А – короткочасний гамма-сплеск. Такі події тривають всього кілька десятих часток секунди, але призводять, як вважають вчені, до утворення важких хімічних елементів, наприклад, платини і золота. Вони відбуваються в результаті катастрофічного злиття подвійних зоряних систем, що містять нейтронну зірку.

Під дією гравітаційних хвиль зірки в подвійних системах, одна з яких нейтронна, рухаються по спіралі на зустріч один одному, пояснюють астрофізики. Після зіткнення відбувається вибух, який супроводжується струменями, що рухаються зі швидкістю, близькою до швидкості світла. Коли один з цих джетів спрямований на Землю, ми спостерігаємо короткий імпульс гамма-випромінювання або короткочасний гамма-сплеск.

Короткочасний сплеск зазвичай триває всього кілька десятих секунди. Потім вчені шукають післясвітіння, випромінювання світла, викликане взаємодією струменів з навколишнім газом. Тим не менш, їх важко виявити. За весь час спостережень менше десяти коротких гамма-сплесків були виявлені в радіодіапазоні, і цей вибух став першим, який спостерігали в міліметровому діапазоні хвиль.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button