Земля

Висота хвиль в 4,5 км: з’ясувалося, що сталося з океанами Землі після удару астероїда (фото+відео)

Дослідження цунамі заввишки в півтора кілометра представили на щорічних зборах Американського геофізичного союзу і опублікували в журналі AGU Advances.

Нове дослідження показало, що астероїд, який, згідно з поширеною гіпотезою, врізався в Землю 66 млн років тому і вбив динозаврів, також викликав гігантське цунамі. Висота хвиль в Мексиканській затоці склала півтора кілометра і пройшли півсвіту.

Дослідники виявили докази цього монументального цунамі після аналізу ядер з більш ніж 100 місць у всьому світі та створення цифрових моделей хвиль після падіння астероїда на півострові Юкатан в Мексиці.

“Це цунамі було достатньо сильним, щоб турбувати і руйнувати відкладення в океанських басейнах на півдорозі навколо земної кулі”, — пояснює провідний автор дослідження молі Рендж, який провів моделювання для магістерської дисертації в Департаменті наук про Землю та навколишнє середовище Мічиганського університету.

Грунтуючись на попередніх дослідженнях, співробітники Моллі Рендж змоделювала астероїд діаметром 14 км, який врізався в Землю зі швидкістю 43 500 км/год. Після падіння астероїда багато форм життя загинули.

Щоб дізнатися більше про цунамі, вчені проаналізували геологію Землі, успішно проаналізувавши 120 морських відкладень, які з’явилися безпосередньо перед або після масового вимирання в кінці крейдяного періоду. За словами експертів, ці прикордонні ділянки відповідали прогнозам їх моделі висоти і переміщення хвиль.

Дослідники виявили, що первісна енергія ударного цунамі була в 30 000 разів більшою, ніж енергія, виділена землетрусом в Індійському океані в грудні 2004 року, в результаті якого загинуло понад 230 000 людей.

Змодельована цунамі зміна висоти поверхні моря (в метрах) через чотири години після удару астероїда в кінці крейдяного періоду. Зображення люб’язно надано Range et al. в AGU Advances, 2022 р.

Коли астероїд зіткнувся з Землею, він утворив кратер шириною 100 км і підняв в атмосферу щільну хмару пилу і сажі. Всього через 2,5 хвилини після удару завіса викинутого матеріалу виштовхнула стіну води назовні, на короткий час утворивши хвилю висотою 4,5 км.

Змодельована цунамі зміна висоти поверхні моря (в метрах) через 24 години після того, як астероїд, який вбив динозаврів, впав на Землю. Зображення люб’язно надано Range et al. в AGU Advances, 2022 р.

На 10-й хвилині хвиля цунамі висотою 1,5 км на відстані близько 220 км від місця удару прокотилася по затоці у всіх напрямках. Через годину стіна води покинула Мексиканську затоку і ринула в Північну Атлантику. Через чотири години після удару цунамі пройшло через Центральноамериканський морський шлях – прохід, який в той час відділяв Північну і Південну Америку — в Тихий океан.

Максимальна амплітуда хвилі цунамі (в сантиметрах) після падіння астероїда на Землю 66 мільйонів років тому. Зображення люб’язно надано Range et al. в AGU Advances, 2022 р.

Через день після зіткнення з астероїдом хвилі пройшли більшу частину Тихого і Атлантичного океанів, увійшли в Індійський океан з обох сторін і торкнулися більшої частини берегових ліній Земної кулі через 48 годин після падіння астероїда.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button