Земля

Вчені виявили у шимпанзе складну мову і фантастичні здібності до спілкування

Нам, людям, подобається думати, що володіння мовою відрізняє нас від інших тварин, однак недавнє дослідження, присвячене шимпанзе, змушує переосмислити те, наскільки унікальні наші мовні здібності.

Image by vecstock on Freepik

У своїй роботі дослідники проаналізували майже 5000 записів криків диких дорослих шимпанзе в Національному парку Тай в Кот-д’івуарі. Вивчивши структуру криків, вчені були здивовані, виявивши 390 унікальних вокальних послідовностей – дуже схожих на різні види речень, складених з комбінацій різних типів звуків.

У порівнянні з практично безмежними можливостями людської побудови речень, 390 різних послідовностей можуть здатися досить скромною цифрою. Але факт полягає в тому, що до цього часу ніхто насправді не знав, що інші примати мають настільки розвинені комунікативні здібності.

“Наші результати показують, що система голосового спілкування у шимпанзе набагато складніша і структурована, ніж вважалося раніше” — запевняє дослідник тварин Тетяна Бортолато з Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Німеччині.

Аналізуючи 900 годин розмов шимпанзе, дослідники визначили, як ті чи інші голосові сигнали можуть вимовлятися окремо, об’єднуватися в послідовності з двох одиниць (біграми) або послідовності з трьох одиниць (триграми). Вони також створили карту того, як поєднувалися ці комбінації, а також вивчили, як різні види частих вокалізацій упорядковувалися та рекомбінувалися (наприклад, біграми вбудовувалися всередину триграм).

Загалом було виявлено 12 різних типів криків (включаючи бурчання, пихтіння, улюлюкання, гавкіт, крики та пхикання), які, мабуть, означали різні речі залежно від того, як вони використовувались, а також контексту, в якому вони вимовлялися. Вчені впевнені, що це далеко не межа і що справжню складність комунікацій шимпанзе їм ще лише належить осягнути в майбутньому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button