Земля

Вчені з’ясували, чому папуги вміють говорити

Учені виявили в мозку хвилястих папуг незвичайну «матрьошку» з двох шарів нейронів, відсутню в інших видів птахів і яка допомагає папугам запам’ятовувати уривки з промов господарів і навіть імітувати якусь подобу «діалогу», йдеться в статті, опублікованій в журналі PLoS One.

097d10f9d6be453b6e5de64fb5cf61e3

Порівнюючи активність генів у різних типах нервових клітин у папуг і співочих птахів, нейрофізіологи виявили в мозку перших незвичайне ядро, яке відсутнє в усіх видів пернатих. У мозку всіх співочих птахів, і папуг в тому числі, присутні так звані «ядра навчання» — особливі відокремлені групи нейронів, які допомагають птахам запам’ятовувати ті звуки, які вони чують, відтворювати їх і робити з них свої власні «ремікси».

Генетичний аналіз показав, що дані «ядра» в мозку папуг влаштовані зовсім інакше — вони оточені особливою «шкіркою» з декількох шарів таких же нейронів, схожих за своїм устроєм на своєрідний горіх або матрьошку. Чим більше і щільніше ця матрьошка, тим краще папуга запам’ятовує слова і краще справляється з відтворенням довгих речень і імітацією мови. Її пошкодження або тимчасове відключення, як показали досліди на хвилястих папужках, позбавляє птицю здатності запам’ятовувати нові слова і вирази.

Вченим вдалося розкрити ще одну таємницю папуг — чому вони часто «танцюють» під музику. Справа в тому, що «матрьошка» тісно з’єднана з руховими центрами мозку, що, мабуть, дозволяє цьому центру мови тонко управляти рухом мови птиці, і, як побічний ефект, всього іншого тіла.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть