Земля

У 2021 році урагани поставили рекорд: їх було менше, ніж будь-коли раніше

Хоча в пресі стабільно описують посилення ураганів, на ділі минулий рік виявився виключно слабким в цьому сенсі. Під питанням, наскільки ця тенденція збережеться в майбутньому: найбільш ймовірно, що урагани почнуть поширюватися в більш північні широти, хоча число жертв від них продовжить знижуватися.

©Wikimedia Commons

Питання про те, що відбувається з ураганами в міру глобального потепління, — одне з найбільш важливих в розумінні наслідків зміни клімату на планеті. Відомо, що в тропіках і на екваторі, де народжуються такі явища, вони досить сильні і помітно перевершують по енергії шторми помірних широт. Виходячи з цього, багато хто очікує, що в міру потепління поширення ураганів на північ неминуче. Однак конкретні розрахунки часто дають суперечливі результати, що робить особливо цінним спостереження за ураганами, що реально відбуваються. Якщо їх число і сила швидко збільшуються, це повинно викликати тривогу.

Однак на практиці висвітлення подій такого роду не входить у звичні завдання преси. Число переглядів залежить від того, наскільки “руйнівною”, “катастрофічною” і “сенсаційною” виглядає новина. Писати про малу кількість ураганів ЗМІ невигідно, чому роки з великою кількістю і енергією ураганів висвітлюються максимально широко, а роки, коли ураганів було менше норми, — слабо.

Кількість жертв штормів всіх типів (туди входять і постраждалі від ураганів, і від інших вітрових явищ) в останні десятки років помітно падає / ©OurWorldInData

Наукові установи тим часом ведуть облік всіх ураганів на основі даних, що збираються по світу, найчастіше — за допомогою супутникових спостережень. За 2021 — й нарахували всього 37 ураганів – менше, ніж у будь-який момент з 1980 року. Якщо брати тільки сильні урагани (категорії 3+), то їх було 16. Це мінімальна цифра з 1982 року, тобто з початку регулярних супутникових спостережень за цим руйнівним явищем по всій планеті. Для 1981 року нарахували 15 ураганів 3+, але в ті роки мережа відстежуючих супутників була далека від ідеалу, тому дані можуть бути дещо заниженими щодо реальності.

Загальне число ураганів в 2021 році в порівнянні з чотирма десятиліттями супутникових спостережень / ©tropical.atmos.colostate.edu

У 2020 році сильних ураганів 3+ було 24, а в 2019-му — 35. Для розуміння гостроти ураганної загрози важливо не тільки число великих, найнебезпечніших, але і сумарна енергія всіх циклонів року. Для 2021-го вона виявилася дев’ятою за час спостережень. Тим часом відзначимо, що безліч слабших штормів загрожують життю людей і важливій інфраструктурі набагато менше, ніж один ураган категорії 3+.

Питання про майбутню долю ураганів – одне з ключових для розуміння реальних наслідків глобального потепління. З палеокліматології відомо, що при серйозному потеплінні перенесення повітряних мас в Північній півкулі змінює свій характер. Циклони починають йти не тільки і не стільки з заходу на схід, як до глобального потепління, але і з півдня на північ: перенесення повітряних мас починається ставати меридіональним.

Загальна кількість ураганів категорії 3+ в 2021 році була 16 / ©tropical.atmos.colostate.edu

Саме внаслідок цього перенесення потепління на Землі завжди істотно піднімають температуру у високих широтах, але гранично мало — на екваторі і в тропіках. Саме по собі подібне “вирівнювання” — швидше благо, ніж зло: воно рятує тропіки від перегріву, а високі широти – від холодів. Однак механізм перенесення – сильні циклони – може викликати як шторми, так і урагани, в тому числі досить небезпечні.

Питання про те, як будуть еволюціонувати урагани — у бік зростання числа слабких і середніх або в бік зростання числа найбільш небезпечних, — досі в науці не вирішене. Всі наявні у нас надійні дані беруть свій початок з 1980-х, після старту «щільних» супутникових спостережень Землі. І в цих даних поки немає ніякого вираженого тренду, який вказував би на те, яким стане наше «ураганне» майбутнє.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button