Земля

Вчені заявили, що ліани “душать” планету

Затягнутий ліанами тропічний ліс здається нам абсолютно мирним, гармонійним співтовариством, але насправді там йде жорстока війна між рослинами за право дотягнутися до сонячного світла. І, як вважають вчені, переможцю в цій війні належить не тільки забезпечити своє існування, а й зрушити кліматичну рівновагу у світі, що переживає глобальне потепління. Дослідження опубліковано в журналі Journal of Ecology.

Тропічний ліс гарний, але рослинам в ньому доводиться вести відчайдушну боротьбу за місце під сонцем © everyone.plos.org

Ліани нерідко зустрічаються в тропічних лісах на всіх континентах. Обвиваючись навколо стовбурів дерев, вони конкурують зі своїми «опорами» за світло, воду і поживні речовини. Такі “приживали” дереву зовсім не корисні: вони можуть навіть вбити його.

Ліси поглинають вуглекислий газ, тому велика кількість ліан може йти «на користь» глобальному потеплінню. Особливо гостро ця проблема стоїть в Південно-Східній Азії, де дерева відносно більші і з більшою надземною біомасою, ніж в добре вивчених лісах Південної Америки. Більше крони – більше вловлюється вуглекислого газу. Тому в порівнянні з південноамериканськими азіатські ліси повинні вносити більший внесок у нормалізацію світового вуглецевого циклу і пом’якшення кліматичних змін.

Вивчивши розподіл ліан на 2428 деревах, що ростуть на 50 гектарах тропічного лісу в Малайзії, міжнародний колектив вчених виявив, що, на відміну від лісів Нового Світу, в Азії ліани воліють обвивати менш високі (до 15 метрів) молоді дерева, що ростуть поруч з просвітами в лісовому пологах.

Можливо, це пов’язано з тим, що на вивченій ділянці ростуть в основному диптерокарпуси. Ці дерева в дорослому стані скидають нижні гілки. Завдяки цьому дерево позбавляється від старих ліан, а нові не можуть забратися по гладкому стовбуру.

Диптерокарпус високо височіє над іншими деревами тропічного лісу / © wikipedia.org 

Однак якщо дорослі дерева ще можуть врятуватися від ліан, у молодих такої можливості немає. Задушені “приживалами”, вони рідко досягають типових для свого виду розмірів. Це, в свою чергу, означає, що таке дерево буде вловлювати менше вуглекислого газу і внесе менший внесок у вуглецевий цикл, посиливши наслідки глобального потепління.

Надалі вчені планують перевірити, чи поширюються їхні висновки на інші тропічні ліси Південно-Східної Азії. Також вони планують встановити, який вплив діяльність людини – наприклад, вирубка дерев, що утворює просвіти в лісовому полозі, — може чинити на здоров’я лісу і його роль в кліматичній рівновазі Землі.

Наостанок варто додати, що висновки нової наукової роботи можуть дещо суперечити реальній ситуації. Відомо, що в Амазонії джунглі часто виробляють вуглекислого газу більше, ніж поглинають. Цілком можливо, що в Південно-Східній Азії роль лісів у стабілізації клімату невелика або навіть негативна.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments