Наука

Вчені з’ясовують, чому рослини зелені

Міжнародна команда дослідників на чолі з фізиком Натаніелем М. Габором з Каліфорнійського Університету в Ріверсайді нарешті з’ясувала, чому рослини зелені. Для цього вони побудували модель, що відтворює загальну особливість фотосинтезуючого уловлювання світла.

“Наша модель показує, що, поглинаючи тільки дуже специфічні кольори світла, фотосинтезуючі організми можуть автоматично захищати себе від раптових змін – або “шуму” – у сонячній енергії, що призводить до дивно ефективного перетворення енергії”, – сказав у своїй заяві доцент фізики і астрономії Габор, який керував дослідженням.

Ефективність фотосинтезу

“Зелені рослини виглядають зеленими, а фіолетові бактерії – пурпуровими, тому що тільки певні області спектру, з яких вони поглинають, підходять для захисту від мінливої сонячної енергії”, – додав Габор.

Після завершення дослідження модель Габора була розширена для включення більш широкого спектру фотосинтезуючих організмів. Потім дослідники змогли показати, що ця модель може застосовуватися і в інших організмах, крім зелених рослин.Це свідчило про те, що модель виявила загальну і фундаментальну властивість фотосинтезуючого вловлювання світла.

“Наше дослідження показує, як, вибравши місце, де ви поглинаєте сонячну енергію стосовно падаючого сонячного спектру, ви можете мінімізувати перешкоди на виході – інформацію, яка може бути використана для підвищення ефективності роботи сонячних батарей”, – сказав Річард Когделл, відомий ботанік з Університету Глазго в Великобританії і співавтор наукової роботи.

Дослідники проілюстрували, як рослини і інші фотосинтезуючі організми використовують різні тактики для запобігання пошкоджень в результаті надмірного впливу сонця. До них відносяться всі – від молекулярних механізмів вивільнення енергії до фізичного руху листя.

Далі вчені пояснили, як фотосинтезуючі організми уникають окислювального стресу, який завдає шкоди клітинам. Якщо потік сонячної енергії в світловловлювальну систему організму більше, ніж її витрата, то фотосинтезуюча система повинна пристосовуватися або піддаватися ризику пошкодження організму.

Таким чином, система автоматично адаптується. Тепер дослідники планують розробити методику мікроскопії для перевірки своїх ідей.

Натхнення: econet.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button